Yer sıkıntısı çeken Güneydoğu Asya’da güneş enerjisi panelleri suda yüzüyor!

Güneş panellerini koyacak alan bulamıyor musunuz? Göller, barajlar hatta denizleri bile kullanabilirsiniz, üstelik uzmanlar maliyetlerin her gün daha da düştüğünü söylüyor.

Güneş panelleri

Güneydoğu Asya’da tarım, endüstri ve artan nüfus yoğunluğu nedeni ile yer sıkıntısı çeken güneş enerjisi firmaları yaratıcı bir çözüm geliştirdi. Artık şirketler deniz, göl ve barajlarda su üzerine enerji panelleri kuruyor.

Bu hafta Tayland Enerji Üretim Teşkilatı (EGAT) ülkenin kuzeybatısında bulunan bir baraj üzerinde kurulması planlanan 45 megavatlık yüzer enerji tarlası için ihale açtı. EGAT ülkedeki 9 barajda 16 proje daha gerçekleştirmeyi planlıyor.

Bölgede bu alanda çalışma yürüten bir başka ülke ise Singapur. Ülkenin kuzeyinde bulunan Strait of Johor’da dünyanın en büyük yüzer güneş enerjisi tarlalarından birini kurma çalışmalarına devam ediyor.

Teknolojik gelişmeler yüzer enerji panellerinin yakın zamanda karada kurulan enerji panelleri ile çok yakın maliyetlere geleceğini gösteriyor.

Su üzerine kurulan paneller sıcaklıkların yüksek olduğu dönemlerde suyun buharlaşmasına engel oluyor ve böylece su kaynaklarını koruyor. Su üzerinde güneş panellerine yapılan yatırım hem enerji hem de su tasarrufu sağlıyor.