Akıllı şehirler ve binalar yaşayanlara ne kazandırıyor?

Şehirin akıllı olması sadece ekonomik kazanç mı sağlıyor yoksa yaşayanların hayatında değişiklik sağlıyor mu? Dünya kaynaklarının %40’ı, enerjinin %60’ı ve su kaynaklarının %40’ı  binalar ve içinde yaşayanlarca tüketiliyor. Bu da gösteriyor ki akıllı şehirler sağladığı verimlilik ile çok büyük bir kaynağı doğru kullanmamızı sağlıyor. Bu tasarrufu sağlarken geliştirdiği teknolojiler ile bize konforlu bir hayat da sunuyor.

Yaşayanların beklentisi ise kendi hayatlarında konforu artıracak çözümlerin sağlanması. Nesenelerin interneti ve akıllı tesis tenolojileri yaşayanların gündelik hayatlarında sağladıkları kolaylıklarla onlara zaman kazandırıyor.  Juniper Research tarafından hazırlanan rapora göre akıllı şehirler yılda her bir kişiye 125 saat kazandırıyor. 125 saat 5 tam güne veya 16 çalışma gününe denk geliyor. Bu süreyi şehirde çalışan kişi sayısı ile çarptığımızda akıllı şehirlerin değeri açıkça ortaya çıkıyor.

Mobilite: Yılda 60 saat

Araştırmaya göre sürücüler trafikte yılda en az 70 saati trafik sıkışıklığı nedeniyle kaybediyor. İnternete bağlı veya sürücüsüz araçların trafikte yaratacağı rahatlama ile kişi başı ortalama 60 saatin insanlara geri kazandırılacağı hesaplanıyor.

Sağlık: Yılda 9 saat

Giyilebilir cihazlar sayesinde insanlar sağlıkları ile bilgileri hem anında görebiliyor hem de tıp merkezlerine anında iletebiliyor. Böylece hastalanma olasılığı azalıyor, insanların hastanelerde kaybettiği zamandan tasarruf sağlanıyor.

Toplum güvenliği: Yılda 35 saat

Akıllı şehir projeleri toplum güvenliği alanında birçok yeniliğe imza atıyor. Sokak ışıklarından güvenlik kameralarına kadar tüm sistemler bütünleşik çalışıyor ve daha güvenli, temiz ve sürdürülebilir yaşam alanları oluşturuyor. Bunun insana geri dönüşünün ise yılda 35 saat olduğu belirtiliyor.

Üretkenlik: Yılda 21 saat

İnsanların kamu hizmetlerinden faydalanırken kullandıkları dijital servisler ve uygulamalar idari süreçleri basitleştirip hızlandırıyor. Bu da yılda 21 saatlik bir geri dönüş sağlıyor.

Raporda akıllı şehirlerin kazandırdığı zaman ve bu zamanın nasıl değerlendirilebileceği bir infografik ile anlatılıyor.

Raporda bir akıllı şehir endeksi de yer alıyor. Buna göre dünyanın en akıllı şehirleri Singapur, Londra ve New York olarak görülüyor. Dünyanın en akıllı 20 şehrini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.


Raporun tamamına
buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak:

http://www.smartbuildingsmagazine.com/news/intel-survey-promises-smart-future