Yapay zekayı iş dünyasına uygulamak için üç yöntem

İnsanın düşünme ve davranış şeklini taklit ederek sonuca ulaşmayı hedefleyen yapay zeka ve makine öğrenmesi iş dünyasında büyük fırsatlar yaratıyor. Makine öğrenmesi algoritmaları kendilerini üç alanda kanıtlamaya devam ediyor ve iş dünyasına kolayca uygulanıyor.

Süreçlerin otomasyonu

Örüntü tanıma (Pattern recognition), verilerdeki düzenleri ve tekrarları tanımayı hedefleyen makine öğrenmesinin bir parçasıdır. Yapay zeka, örüntü tanıma motoru olarak mevcut iş süreçlerinin otomasyonunda kullanılıyor.

  • Makine öğrenmesi yüksek hacimde veriye ihtiyaç duyuyor. Mevcut uygulamalar yeteri miktarda veri toplamış durumda ve makine öğrenmesi ile kestirimci modeller kurulabiliyor.
  • Makine öğrenmesi basit ve her gün yüzlerce kez verilen kararların otomasyonunda başarılı sonuçlar veriyor.
  • Makine öğrenmesi en kolay mevcut iş süreçlerinde uygulanıyor. Yeni süreçlerde kullanmak daha fazla çaba gerektiriyor.

Daha fazla sezgisel ara yüzler

Makine öğrenmesinde son dönemde yaşanan gelişmeler bilgisayarların konuşma dilini, yazıyı ve komutları daha iyi anlamasını sağlıyor.

Yeni chatbot’lar müşterilerin daha fazla bilgi edinmesini ve basit işlemleri gerçekleştirmesini sağlıyor. Makine öğrenmesi çok fazla sayıda doküman ve kullanıcı kılavuzunu tarayarak sıkça sorulan sorulara otomatik yanıtlar üretebiliyor.

Daha önce mümkün olmayan yeni süreçlerin ortaya çıkarılması ve iyileştirilmesi

Makine öğrenmesi, çok maliyetli veya karmaşık olduğu için analiz edilmesi mümkün olmayan verilerin etkili bir şekilde incelenmesini sağlıyor. Bu alanların örnekleri arasında şunlar yer alıyor:

Kestirimci bakım: Sensörlerden ve cihazlardan gelen verilerin incelenerek arıza yaşanması muhtemel ekipmanların tespit edilmesi, bakım maliyetlerinin düşmesini sağlıyor.

Görüntü işleme ve takibi: Derin öğrenme algoritmaları sayesinde görüntü işleme yetenekleri çok arttı. Farklı alanlarda kullanılan bu teknoloji ile sayısal yayıncılık ekranlarının izlenme sayıları tespit edilebiliyor, üretim tesislerinde kalite kontrol süreçlerinde tüm ürünlerin kalite kontrolden geçmesi sağlanıyor.

Yazı tanıma ve sınıflandırma: Maine öğrenmesi el yazısını ve görüntüleri tanıyabiliyor ve dokümanları buna göre sınıflandırabiliyor. Sigorta veya bankacılık gibi alanlarda doküman işleme süreçleri bu sayede hızlanıyor.

Kaynak:

http://www.digitalistmag.com/digital-economy/2018/04/25/3-ways-to-implement-ai-for-business-06118228