Yangın alarm sistemlerinde yeni teknoloji: görüntü işleme

Geleneksel yangın alarm sistemleri çeşitli tipteki ısı, alev ve duman sensörleri ve bunları yöneten yazılımlardan oluşuyor. Son dönemde görüntü işleme teknolojilerinin gelişmesi ile beraber sensör yerine kamera kullanımı da gündeme gelmeye başladı.

Gökdelenleri, büyük alışveriş merkezlerini, rafineleri ziyaret edenler veya buralarda çalışanlar kendi kontrolünde olmayan bazı riskler ile yaşıyor. Yangın tehlikesi bunların başında geliyor ve tesisler de bu riskin azaltılması için her yıl milyonlarca dolar harcama yapıyor, ancak buna rağmen 2016 yılında sadece ABD’de yangınlardan dolayı oluşan maddi hasarın 10,6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Yangın alarm sistemleri, sahadan dedektör ve sensörler vasıtası ile topladıkları veriyi merkeze gönderiyor ve merkezde çalışan analitik uygulamalar bu veriler ışığında yangın kontrolünü gerçekleştiriyor.

Son yıllarda geleneksel yangın alarm sistemlerine alternatif olarak kameralar ile yangın tespiti yapan sistemler kullanılmaya başlandı. Yeni sistemler, görüntü işleme teknolojisinin gelişmesi ve maliyetlerinin düşmesi ile birlikte geleneksel yangın alarm sistemlerine ciddi bir alternatif oluşturuyor.

Avantajları:

Dedektör veya sensörler, sadece belli bir bölgedeki ısı farklarını, dumanı veya alevi algılayabiliyor. Stadyum, havalimanı, AVM gibi açık veya kapalı geniş alanda ise birden çok sensör kullanılsa bile tüm alan kontrol altına alınamıyor. Kameralar ise görüntü aldığı tüm noktaları kontrol edebiliyor. Geniş açılı bir veya iki kamera ile çok büyük bir alanı denetim altında tutmak mümkün oluyor.

Kameralar aynı zamanda yangın alarmı dışında güvenlik amacı ile de kullanılıyor. Böylece yangın ve güvenlik için iki farklı alarm sistemi kullanılmıyor. Elde edilen görüntü aynı anda hem yangın alarm sistemi hem de güvenlik sistemi tarafından kullanılıyor. Bir taraftan elde edilen görüntüde duman ve alev gibi anormal durumlar taranırken diğer tarafından güvenlik yazılımları kontrollerini yapıyor.

Yeni sistem avantajlarına rağmen güvenilirlik konusunda henüz pazardan tam not almış değil. Kullanıcıların geleneksel sistemlerden kamera sistemlerine geçmesi için tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi kendisini ispatlaması gerekiyor.


Kaynak :

https://facilityexecutive.com/2018/04/beyond-traditional-fire-detection/