Video analitik teknolojisindeki gelişmeler güvenlik endüstrisini değiştiriyor

Member of security guard team working on public event, unrecognizable male person from behind

Fiziksel güvenlik endüstrisinde tarihsel olarak video takip, ihlal tespiti ve geçiş kontrol birbirinden ayrı olarak ele alınıyor. Her ne kadar bu disiplinler tek bir yönetim sistemi çatısı altında toplansa da işlevsellik olarak birbiri arasında fazla geçişkenlik bulunmuyor.

Güvenlik teknolojileri geliştikçe her bir disiplinin görev alanı da genişliyor. Ancak en büyük gelişme video takip sistemlerinde görülüyor. Analitik uygulamalarının ve işlemci güçlerinin artması ile birlikte video takip sistemleri diğer güvenlik sistemlerinin görevlerini de yerine getirmeye başlıyor.

Video analitikte yaşanan gelişmeler

Analitik ve otomasyon için çok uygun bir ortam olan video görüntüsünden neler olduğunu anlayabilmek olaylara karşı harekete geçmeyi de mümkün kılıyor. Bir hareket sensörü ortamda bir hareket olduğunu bildirebiliyor ancak hareket türü hakkında bir bilgi üretemiyor. Oysa video analitik uygulamaları hareket ile ilgili detaylı bilgi verebiliyor. Video analitik hem gereksiz üretilen alarmların önüne geçiyor hem de sensörlerden çok daha fazla işe yarar veri sağlıyor.

Örneğin, plaka tanıma sistemleri video analitik uygulamaları arasında yer alıyor. Diğer geçiş kontrol sistemlerinde araç ile geçiş sırasında insan müdahalesi (kart okutma, butona basma gibi) gerekirken plaka tanıma sistemlerinde sürücüden herhangi bir aksiyonda bulunması istenmiyor.

Fiziksel güvenlik ve kestirimci analitik

Proaktif ve kestirimci güvenlik de video analitik uygulamaları tarafından destekleniyor. Video analitik uygulamaları ciddi kayıplar ve hasarlar oluşmadan vakalardan haberdar olunmasını sağlıyor. Örneğin, çit örgülerde meydana gelen bir ihlal, tehdit ana binaya ulaşmadan merkeze haber verildiği için proaktif önlemler alınabiliyor. ATM etrafında normalden uzun süre dolaşan bir kişi tespit edildiğinde, merkezin uyarılarak önlem alınması sağlanıyor.

Bu örneklerin de ortaya koyduğu gibi, video analitik geleceği parlak bir teknoloji. Güvenlik ekiplerinin vakalara daha hızlı müdahale edebilmesi, vakalar meydana gelmeden olası tehditlerden haberdar olunabilmesi ve manuel takip ihtiyacının ortadan kalkması video analitik uygulamalarının sağladığı faydalar arasında yer alıyor.