Veri Merkezi Tesis Yönetiminde Kadın Çalışan Sayısını Artırmak

Kadınlar, veri merkezi tesisleri yönetiminde yeterince temsil edilmiyor, ancak daha fazla kadının bu alanda çalışmaya teşvik edilmesinin birçok faydası var.

ABD merkezli kâr amacı gütmeyen Ulusal Kadın ve Bilgi Teknolojisi Merkezi (National Center for Women & Information Technology), bilişim ve matematik alanında çalışanların sadece dörtte birinin kadın olduğunu belirtiyor.

Aslında sektörde, daha fazla kadın çalışan çekmek isteyen çok sayıda şirket var. Çünkü konu ister farklı cinsiyetler ister farklı ırklar veya kültürler olsun, çeşitlilikle birlikte gelen farklı bakış açılarına sahip olmanın sağladığı faydaların farkındalar. Cyxtera Technologies’den Cindy Joos da “Farklı düşünce şekilleri, farklı fikirleri getirir. Ve daha iyi bir fikir karışımı elde ederseniz, yapmaya çalıştığınız işte daha başarılı olursunuz” diyor.

CenturyLink şirketinin Cyxtera’ya dönüşümü de çeşitliliğin getirdiği iş değerine güzel bir örnek temsil ediyor. Çalışanların birçoğu, farklı işlerinden ve iş birliklerinden edindikleri geniş bir deneyime sahipti. Bu çeşitlilik, herkesin farklı bakış açıları getirmesi ve kontrol etmek için farklı alanların belirlenmesiyle bu dönüşümde kritik bir fayda sağladı.

Joos’a göre kadınlar ve erkekler arasındaki önemli bir fark, iletişim tarzları üzerinde temelleniyor. Birçok durumda kadınlar, herkesin kendisini anladığını varsaymak yerine konuyu detaylı bir şekilde anlatarak herkesin doğru anladığından ve fikir birliği sağlandığından emin olmak istiyor. Bunun tersi olan, bir şeyi sadece söyleyip gitmek, söylenenlerin herkes tarafından farklı yorumlanmasına neden olabiliyor. Joos bu durumda ne yaptığını şöyle anlatıyor: “Bu yüzden yüzlerce soru soruyorum. Demek istediğin bu mu? Bunu nasıl yapmak istiyorsun?”

Veri merkezleri kadınları çekmek için mücadele ederken, burada kadınlar büyük ve çoğunlukla kullanılmayan potansiyel çalışan havuzunu temsil ediyor. Veri merkezlerinin kurulduğu ilk zamanlardan bu yana çalışmaya devam edenlerin büyük bir bölümü ise emekliliğe yaklaşıyor. Ancak genç çalışanlar için veri merkezleri şu anda bir Amazon veya Google kadar cazip değil.

Joos, şu anda potansiyel adayların, veri merkezlerinin rolünü anlamları ve önemini fark etmelerini sağlamaya yardımcı olmak için öncelikle kız üniversite öğrencilerine ulaşmaya ve onları veri yönetimi alanında eğitmeye çalışan Bilgisayar Operasyonları Yönetimi Derneği (Association for Computer Operations Management) AFCOM’da bir danışma kurulu üyesi olarak da görev yapıyor. Joos, “Ancak bunun için çok geç kaldık” diyor, çünkü öğrencilerin çoğunun belli kariyer hedefleri ve planları var, şöyle devam ediyor: “Bu sorunu çözmenin anahtarı daha küçük çocuklara ulaşarak onlarla veri merkezleri hakkında konuşmak. Böylece akıllı telefonlarında kullandıkları herhangi bir şeyin doğrudan veri merkezleriyle ilgili olduğunu anlarlar. Bir veri merkezi, aslında hayatlarının her alanında yer alıyor.”

Aynı zamanda Women of Cyxtera (Cyxtera’nın Kadın Çalışanları) adlı bir grupta da yer alan Joos, “Kadınları bir araya getirmek, herkesin desteklendiğinden emin olmak ve neye ihtiyacı olduğunu görmek harika!” diyor.

Baskı altındayken bile sakin

Veri merkezi yönetimi, herkesin kaldırabileceği bir iş değil. Cyxtera Kıdemli Başkan Yardımcısı Jeffrey Nord, Joos’un Cyxtera’ya katkılarını şu sözlerle ifade ediyor: “Cyxtera, dünyanın en büyük ikinci veri merkezi. Ve kritik sorunların her an ortaya çıkabileceği bir endüstri. Birçok kişi öngörülmeyen olaylara karşısında paniğe kapılıyor. Önce ateş edip sonra hedefe bakıyorlar. Bazı durumlarda kısa vadeli bir karar vermek uzun vadede bir olumsuzluğa yol açabiliyor. Ama Cindy (Joos) böyle değil. Müşterilerimizi sakinleştirme konusunda doğuştan gelen bir yeteneği var. Aynı zamanda problem çözümü konusunda da çok yetenekli. Hırslı bir insan ama yapıcı bir hırs, onu dinlediğinizde neden bahsettiğini bildiğini görüyorsunuz.”

Nord, Joos’un profesyonel başarısındaki bir başka önemli özelliğinin ise “açık ve net konuşma” tercihi olduğunu belirtiyor, “Eğer fikrinizi beğenmediyse bunu size açık bir şekilde söyler. Ve bir problem olduğunda nasıl çözeceğini anlatır.”

Nord, “Joos iddialı ve hırslı olsa da insanlara karşı son derece şefkatli. Başkalarına, kendine davranılmasını istediği gibi davranıyor. Bu çalışanlarının bağlılığıyla da görülüyor. Hatta bazı çalışanlar, onunla aynı 3-4 şirkette bile çalıştı” diyor.