Uçuşunuzu iyileştiren internet bağlantılı uygulamalar

Uçağa bindikten sonra, pilotun teknik bir arıza nedeni ile uçağın kalkışının gecikeceği anonsunu duyan birçok yolcu olmuştur. Uçakta kablosuz bağlantı dendiğinde, genelde yolcularına aklına internetten film seyretmek veya Twitter’ı takip etmek gelse de, uçaklardaki internet bağlantısı aslında bu tür gecikmelere neden olan birçok arızanın önüne geçmek için kullanılıyor.

“Bağlantılı Uçak” tanımı, IoT teknolojileri ile desteklenmiş ve internet bağlantılı cihazlarca bakım ve yönetimi gerçekleştirilen uçaklar için kullanılıyor. Havayolu şirketlerinin %86’sı “Bağlantılı Uçaklar” için önümüzdeki yıl yatırım yapmayı planlıyor, %95’i ise önümüzdeki 5 yıl içinde satın alma yapacağını belirtiyor.

Bakım verimliliği

 

Bakım problemleri uçakların kalkışlarında gecikmelere neden oluyor ve bu her yıl havayolları için milyonlarca dolarlık maliyet ve müşteri memnuniyetsizliği anlamına geliyor.

IoT destekli cihazlar ile gerçekleştirilen kestirimci bakım sayesinde, havayolları hangi parçanın bakım ihtiyacı olduğunu arıza oluşmadan kestirebiliyor ve bakım planlaması uçuşların gecikmesini engelleyecek şekilde yapılıyor. Böylece son dakika gecikmeleri önlenebiliyor ve yolcuların en çok rahatsız olduğu durum ortadan kalkıyor.

Yakıt tasarrufu

Sürekli artan yakıt fiyatları havayolu şirketlerinin operasyonel giderlerinin %20 ila %40 arasında bir bölümünü oluşturuyor. Yakıt tüketiminin azaltılması hem havayolu şirketlerinin karlılığını etkiliyor hem de daha iyi bir çevre için katkıda bulunuyor.

Bağlantılı Uçaklarda havayolu firmaları daha verimli rotaları kullanarak yakıt tasarrufu sağlıyor. Bağlantılı uçuş teknolojileri hava durumuna göre pilotların uçuş yüksekliğini ve yönünü anlık olarak değiştirmesini sağlıyor.

Zamanında kalkış

Aprona yerleşen uçağın hızlı bir şekilde boşaltılması, kontrollerinin yapılması ve yeni uçuş için hazırlanması gerekiyor. Bu süreç ne kadar hızlı yapılırsa bir sonraki uçuşun zamanında yapılması o kadar garanti altına alınıyor.

iPad’de çalışan basit bir kontrol listesi uygulaması ile yer görevlileri yapılacak işlemleri takip ediyor ve hiç birini atlamadan gerçekleştirerek uçağın kalkışa zamanında hazır olmasını sağlıyor.