Tesislerde su tüketimini azaltmanın 5 yolu

Dünyada bulunan su kaynakları sonsuz değil ve insanlar giderek suya daha fazla ihtiyaç duyuyor. Nüfus artışından dolayı 2050 yılına kadar su ihtiyacının %30 artacağı öngörüldüğünden temiz su sıkıntısının baş göstermesi bekleniyor.

Suların kirlenmesi ve suya erişimde sıkıntı yaşanması duyulan endişeleri artırıyor. Yüksek seviyede su sıkıntısı yaşayan otuz yedi ülke bir yıl içinde sahip oldukları su kaynaklarının %80’ini tüketiyor. MIT tarafından yapılan araştırmaya göre 2050 yılında dünya nüfusunun %52’si su sıkıntısı olan bölgelerde yaşayacak.

Bireysel olarak su krizini engellemek için ne yapabiliriz?

Araştırmalar atık suların %80’inin işlenmeden veya tekrar kullanılmadan doğaya geri bırakıldığını gösteriyor. Evlerde ve tesislerde su tasarrufu veya suyun tekrar kullanımı kuraklık veya suya erişimin zor olduğu dönemlerin olumsuz etkilerini azaltıyor. Suyun maliyeti göz önüne alındığında ciddi bir tasarruf da sağlanıyor. Öyleyse sosyal sorumluluk sahibi şirketler ve bireyler su tasarrufu ve kullanımı için gerekli girişimleri şimdiden başlatmalı ve optimum su kullanımına önem vermeli.

Su tasarrufu için alınabilecek 5 aksiyon:

1. Sızıntı tespiti

Personelin su kaçakları ve sızıntılar konusunda eğitilmesi ve kaçakları bildirebilecekleri geri bildirim mekanizmalarının oluşturulması gerekli. Her ay su kullanımı aynı dönemdeki eski veriler ile karşılaştırılmalı ve olağan dışı sapmalarda su dağıtım sisteminde arıza aranmalı.

Tesis yönetim sistemlerinde su dağıtım alt yapısının sensörler ile kontrolü ve uyarı mekanizmalarının kurulması, sızıntıların erken tespit edilmesini, hatta önceden kestirilmesini sağlıyor.

2. Soğutma kulelerinin iyileştirilmesi

Soğutma kuleleri endüstriyel tesislerde su kullanımının yoğun olduğu ünitelerin başında geliyor. Tesis yöneticileri soğutma kulelerinin iyileştirilmesi için çalışmalar yaparak yüksek oranda tasarruf sağlıyor. Soğutma kulelerinin değiştirilmesi gerektiğinde kuru soğutma sistemlerine geçiş düşünülmeli.

3. Tuvaletlerde su tüketimi

Tuvaletler ofis ve evlerde en çok su kullanımının gerçekleştiği alanlar. Su tasarrufu sağlamak için susuz pisuarlar veya sensörler kullanılarak su kullanımı optimize edilmeli.

4. Yağmur sularından faydalanma

Yağmur suları toplanarak, su şebekesine aktarılabilir ve tesis içinde kullanılabilir. Mevcut sistemler incelenerek toplanan yağmur sularının kullanılabileceği alanlara dağıtım sistemleri kurulmalı. Bu yöntem eski binalarda maliyetli olsa da yeni yapılan binalarda elde edilen tasarruf yapılacak yatırımı kısa sürede karşılıyor.

5. Mutfaklarda tasarruf

Mutfaklarda bulaşık makineleri kontrol edilerek, su kullanımının optimum seviyeye gelmesi sağlanmalı. Arızalı veya hatalı kullanılan bulaşık makineleri gereğinden fazla su tüketiyor. Yapılacak iyileştirmeler su tasarrufuna katkı sağlayacaktır.