Tesis yönetiminde kullanıcı deneyimini artırmak için IoT nasıl kullanılmalı?

Dijital çözümler hali hazırda kurumların iş yapış tarzlarını ve çalışma ortamlarına yaklaşımlarını değiştirdi. Mobil teknolojiler, kablosuz sensörler, yer belirleyiciler ve büyük veri analitik araçları çalışanların iş ortamları ile etkileşimlerini düzenleyip günlük işlerini yapmalarına yardımcı oluyor.

IoT tesis yöneticilerinin rolünü değiştiriyor

IoT – Internet of Things veya Nesnelerin İnterneti geliştikçe tesis yöneticilerinin rolü değişiyor. Uzun yıllardır operasyonel mükemmeliyet hedefi ile çalışan tesis yöneticileri buna ilaveten çalışan deneyimini artırma rolünü de üstlenmiş bulunuyor.

Bu eğilim tesis yöneticilerinin birer teknoloji uzmanına dönüşmesine neden oluyor. Tesisteki her sistemin birbiri ile entegre olması, daha verimli bir ortam için akıllı analiz araçlarının kullanılması, tesis yöneticilerini teknoloji ile iç içe yaşamaya yönlendiriyor.

Akıllı çalışma ortamlarını oluşturmak için nesnelerin interneti tesis yöneticilerine büyük olanaklar sunuyor. Örneğin, boş toplantı odasını bulmak için çalışanların kullandığı mobil uygulama sensörler ve veri analiz araçları ile çok daha doğru sonuçlar veriyor. Çalışana sadece mobil cihazdan harita üzerinde istediği odaya tıklayıp rezervasyon yapmak kalıyor.

Bir başka uygulamada ise yangın alarmlarının kontrolü için tek tek odaları dolaşmak ve kontrol tabloları tutmak yerine IoT ile merkezi bir ekrandan tüm binadaki sensörleri kontrol etmek mümkün oluyor.

Tesis yöneticisinin bir günündeki değişimi Honeywell’in hazırladığı videoda izleyebilirsiniz.

IoT ile tesis yöneticilerine kazandırılan zaman, çalışanların ve tesis kullanıcılarının daha iyi deneyimler yaşamasını sağlıyor.


Kaynak:

https://managementevents.com/news/leveraging-iot-to-improve-user-experience-in-facilities-management/