Tesis yönetimi yapay zekâ ile nasıl iyileştirebilir?

Tesis yöneticileri ve bina sahiplerinin verilerden etkili bir şekilde faydalanmasını sağlayacak bazı yollar şöyle:

Yapay zekâlı bina sistemleri

Bir binada operasyonel bir sorun olduğunda, kullanıcılar acil yanıtlar ve hızlı çözümler bekler. Yapay zekâ, bir süredir tesis yönetiminde kullanılıyor ve şu an birçok yapay zekâ sistemi, problemleri çözebiliyor. Bu, gerçek zamanlı verinin izlenmesiyle sağlanıyor. Böylece mevcut performans ve potansiyel arızalar arasında bağlantılar kuruluyor ve sistem, bir problem oluşmadan önce onarım veya değiştirme ihtiyacını tahmin edebiliyor.

İnsansız hava araçları

Drone yani insansız hava araçları, üretkenlik ve verimlilik kadar güvenlik için de faydalı. Hava koşulları ve tehlikeli maddelerden etkilenmeden görevlerini yerine getirebilir. Örneğin depremden zarar görmüş bir binaya zarar ve onarım değerlendirmeleri için bir çalışanı görevlendirerek hayatını riske atmak yerine drone gönderilebilir.

Enerji izleme ve ölçme

Yapay zekâ, bina performans modelini oluşturan bir dizi karmaşık hesaplamayı yapabiliyor ve bunları otomatikleştirebiliyor. Hava durumu ve bina doluluğu gibi yeni değişkenler, enerji tüketimi verisi sağlamak için kullanılabiliyor. Tesis yöneticileri bu verileri kullanarak binada iyileştirme öncesi ve sonrasındaki enerji tüketimini karşılaştırabiliyor. Bu, enerji tüketimini izlemek için faturalara bakmaktan daha kesin bir yol sunuyor. Bununla birlikte, bina yöneticileri büyük bir tasarım değişikliğine gitmeden önce karşılaşılabilecek sorunları engelleme imkânına da sahip oluyor.

Sensör verileri

Açık ofis tasarımları yaygınlaşıyor ve giderek daha fazla çalışan esnek ofis ortamlarında çalışıyor. Bu da bina sahipleri ve yöneticileri için maliyetli bir sorun oluşturabilecek ‘kullanılmayan ofis alanlarına’ neden oluyor. Kapalı alan sensörleri, yeni bir açık planlı ofis veya bir çalışma alanının günlük yönetimini planlamak için farklı zamanlardaki talebi tahmin etmeye yardım ediyor. Başka bir konu da tesis temizliği. İş yerlerindeki sürekli kullanılan alanlarda düzenli temizlik yapılıyor. Ancak sensörler, gerçek kullanıma bağlı olarak alanların ne zaman temizlenmesi gerektiğinin belirlenmesi için talebin tahmin edilmesine ve hatta temizlik görevlileri için bir program tasarlanmasına yardımcı olabilir.

Güvenlik

Şirketlerin büyük bir bölümü ofis güvenliğine ciddi miktarda kaynak ayırıyor. Yapay zekâ bu konuda da destek olacak gelişmiş çözümler sunuyor. Örneğin, belli sistemlere giriş yapmak için anahtar kartı hatta yüz, retina veya parmak izi kullanılabilir. Halihazırda akıllı telefonlar gibi hepimizin her gün kullandığı cihazlarda olan bu teknoloji, bina güvenliğine de uyarlanabilir.