Tesis yöneticilerine doğa dostu ürün seçerken yol gösterecek dört soru!

geleceğin evi

Tesis yöneticisi ürün satın alırken şirketin çevre koruma politikalarına uyumlu davranmak zorunda. Günümüzde ürün çeşitliliği hiç olmadığı kadar artmış durumda ve bu havalandırma sisteminden çatı malzemesine, pencereden kapı geçiş sistemine kadar geçerli. Hem kullanılan ürün ve malzeme sayısı hem de her bir ürünün alternatifleri her geçen gün artıyor. Bu durumda tesis yöneticisinin “karar matrisi” hazırlaması da güçleşiyor.

Ürünleri objektif olarak değerlendirebilmeniz için size üzerinde çalışabileceğiniz dört soru sunuyoruz. Bu sorular karar vermenizde yardımcı olacaktır

  1. Kullanım süresi ne kadar?

Bu çok basit bir soru. Ürünün ömrü ne kadar uzun ise değiştirme ihtiyacı o kadar az olacak. Örneğin ticari bir binanın ömrünün 75 yıl olduğunu varsayalım. Ömrü 15 yıl olan bir ürün alıyorsak bu önümüzdeki 75 yıl boyunca ürünü 4 kez değiştirmemiz demek. Eğer ömrü iki kat daha uzun bir ürün seçersek ürün değiştirme maliyetlerini yarıya indirmiş olacağız.

Tabii ki karar verirken ürünler arasındaki maliyeti göz önüne almak gerekiyor. Ancak daha uzun ömürlü bir ürünü incelerken sağladığı değişim maliyeti avantajını da karar matrisinde bulundurmak gerekiyor.

  1. Diğer yeşil hedeflerinize uyumlu mu?

Yeşil binalar genellikle ulusal veya uluslararası kurumlar tarafından denetleniyor ve sertifikalandırılıyor. Tercih edeceğiniz ürünler bu kalite standartlarını sağlamanıza yardımcı olacak mı? Gerekli standartları sağlamayan ürünleri tercih etmeniz ileride bu standartları sağlamak için ek yatırımlara neden olabilir. Bu ek maliyetler de bu tür ürünler için karar matrisinde yerini almalı.

 

  1. Üretici alacağınız ürün hakkında ne kadar şeffaf?

Her üretici ürün için kullandığı materyal ve maddelerin içeriğini açıklamıyor. Ancak son dönemde ürün içeriklerinin şeffaf bir şekilde paylaşılması birçok uluslararası kurum tarafından tercih ediliyor.

Alacağınız ürünün içerdiği maddelerin bilinmesi şirketinizin çevre politikaları ile uyumlu olduğundan emin olmanızı sağlıyor.

  1. Çevre dostu ürün sınırları ne kadar zorluyor?

Birçok bina işleticisi sürdürülebilirliği en iyi kiracıları bulmak için bir avantaj olarak görüyor. Bunun için de standartlara uygun en iyi ürünleri seçmeye çalışıyor.  Yeşil bina ürün pazarı yeterli doygunluğa ulaştığı içinde ürünler her geçen gün sınırları daha fazla zorluyor. Bu nedenle ürün tercihinde sadece standartları sağlamalarına değil sınırları ne kadar zorladığına da dikkat etmek gerekiyor