Tesis Yöneticileri için 3 Hizmet Modeli

Şirketlerin kendi kaynakları ile yürüttükleri operasyonel süreçleri hizmet modelinde sağlamaları geçtiğimiz yılların en büyük trendlerinden biri oldu. Tesis yönetimi ise bu trendin öncüsü sayılıyor. Tesis yönetimi sektöründe ürün ve hizmet sağlayan birçok şirket satış modelinden hizmete geçiyor ve daha önce hizmet modelinde almak aklımıza bile gelmeyen süreçler büyük maliyet avantajı sağlayan yeni iş modelleri ile karşımıza çıkıyor.

Bu yeni iş modellerinden en çok ilgi çeken üç tanesini yazımızda inceliyoruz.

1. Hizmet modelinde iş yeri

 İş merkezleri aylık sabit ücret karşılığında hazır ofis alanı hizmeti sunuyor. Bu yöntemin uzun süreli ve boş alan kiralamaya göre bir takım avantajları bulunuyor. Klasik yöntem ile kiralama yapan şirketler ofis alanının tadilatı, mobilyaları ve diğer ofis cihazlarına yatırım yaparken, hizmet modelinde bunların hepsi aylık ücrete dahil olduğundan başlangıçta herhangi bir yatırım maliyeti oluşmuyor. İlk başta girişimcilerin ve küçük firmaların ilgisini çeken bu model artık büyük firmalar tarafından da avantajlı bulunuyor. Örneğin, büyük firmaların uydu ofislerini bu yöntem ile kurmak avantajlı oluyor. Örneğin genel merkezi Maslak’ta olan bir şirket, Ataşehir’de uydu ofis kurarak hem çalışanların ulaşım sorununu çözüyor hem de Anadolu yakasındaki müşterilerine daha yakın oluyor.

2. Hizmet modelinde enerji verimliliği

Honeywell gibi enerji tasarrufuna odaklanmış şirketler müşterilerine enerji tasarrufunun getirisine orantılı kontratlar sunuyor. Böylece şirketler enerji tasarrufu projelerinin finansman maliyetine katlanmak zorunda kalmıyor, elde ettikleri tasarrufun bir kısmını hizmet şirketi ile paylaşıyor.

Ancak bu tür kontratlar genelde uzun vadeli oluyor ve 5-10 yıl civarında bir süre içinde binayı elden çıkarmayı planlayan yatırımcı firmalar için çok cazip olmuyor. Bunun yanında kamu kurumları, belediyeler veya okullar gibi binalara uzun yıllar sahip olan işletmeler için bu yöntem cazip oluyor.

Son yıllarda enerji tasarrufu hizmeti veren şirketler de uzun vadeli kontratlar yerine aylık hizmet modelini kullanmaya başladılar. Bu yöntemde şirketler aylık sabit ücret karşılığı enerji tasarruf hedeflerinden belli bir kısmını karşılayabiliyor.

3. Hizmet modelinde tesis yönetimi

Tesis yönetiminin hizmet modelinde verilmesi alışveriş merkezlerinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Ancak bu geleneksel model daha çok iş gücüne dayalı hizmetleri kapsıyor (temizlik, güvenlik vs.).

Son dönemde geliştirilen yeni hizmet modellerinde daha karmaşık tesislerin yönetimini de hizmet firmalarının üstlendiğini görüyoruz. Örneğin bir fabrikanın tüm mekanik ve dijital sistemlerinin kontrolü, yönetimi ve bakımı hizmet şirketi tarafından aylık sabit ücret karşılığı ile üstleniliyor.

Bu yöntemde şirketler hem maliyet avantajı elde ediyor hem de tesis içinde en son teknolojilerin kullanılmasını sağlıyor. Üstelik sadece gereksinim duyduğu hizmetleri alıyor.

Kaynak:

https://www.facilitiesnet.com/buildingautomation/article/3-Emerging-quotAsAServicequot-Offerings-for-Facility-Managers–18108