Sıvı soğutma pazarı neden bu kadar hızlı büyüyor?

Global Insight Inc. hazırladığı son raporda, 2018 yılında 750 milyon dolar civarında olan veri merkezi sıvı soğutma pazarının 2025 yılında 2,5 milyar dolara çıkmasını beklediğini açıkladı. Buna neden olarak depolama kapasitelerinin, iş yüklerinin ve alt yapıda kullanılan sunucu sayılarının çok hızlı artması gösteriliyor. Veri merkezlerindeki bu büyüme soğutma ihtiyacının artmasına neden olunca üretici firmalar da talebi karşılamak için sıvı soğutma sistemlerini geliştiriyor.

Ayrıca, sınır bilişimin yaygın kullanılmaya başlaması ile tesislere kurulan daha küçük kapasiteli veri merkezlerinde de benzer taleplerin oluşması sıvı soğutma pazarının gelişmesini sağlıyor.

Rapora göre AI ve makine öğrenmesi ile geliştirilen yeni yazılım ve endüstriyel çözümler de sektörün büyümesinde etkili oluyor. Google’ın veri merkezlerinde TPU 3.0’ı kullanmaya başlaması ile birlikte verimli soğutma sistemlerine olan ihtiyacı birçok lokasyonda sıvı soğutma sistemleri kurularak karşılandı.

Büyük veri merkezleri yoğun sunucu ve depolama sistemleri kullanımı nedeni ile pazarın %75’ini oluşturuyor. Ancak sınır bilişim ve AI entegrasyonları için tesislerde kurulan daha küçük veri merkezlerinde hava bazlı soğutma sistemleri yeterli verimliliği sağlayamayınca sıvı soğutma sistemlerine olan talep hızla artıyor. Kaynak : https://www.energymanagertoday.com/report-data-center-liquid-cooling-market-to-reach-2-5-billion-by-2025-0181496/