Siber suçlar önümüzdeki 20 yıl boyunca dünyanın en büyük sorunu olacak

Siber suçlar önümüzdeki yirmi yıl boyunca insanlığın karşılaşacağı en büyük sorunlardan biri olacak. Dünyadaki her şirketin en büyük sorunu olmaya devam eden siber suçların toplum üzerindeki etkileri rakamlara da yansıyor.

Siber güvenlik şirketleri, 2015 yılında tüm dünyada 3 trilyon dolar zarara yol açan siber suçların 2021 yılında 6 trilyon dolar zarara yol açacağını söylüyor. Bu, dünyada tarih boyunca oluşan en büyük ekonomik kayıp olarak gösteriliyor.

Siber suçların maliyeti hesaplanırken, zarar gören veriler, çalınan para, üretim kaybı, fikri hakların çalınması, kişisel ve finansal verilerin kullanılması ve dolandırıcılık gibi birçok siber suç türü göz önüne alınıyor.

WorldWideWeb 1989 yılında keşfedildi ve ilk web sayfası 1991 yılında hayata geçti. Bugün 1,2 milyardan fazla web sitesi bulunuyor. 2017 yılında 3,8 milyar internet kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor ve bu rakamın 2030 yılında 8,5 milyara ulaşması bekleniyor. 2030 yılında 6 yaş üzeri dünya nüfusunun 8 milyar olması beklendiği göz önüne alındığında, dünyadaki insanların %90’ının internet kullanıcısı olacağı öngörülüyor.

Klasik suçlardaki artışın dünya nüfus artışına paralel olarak arttığı gerçeğini düşününce, bunu siber suçlar için de söylemek yanlış olmasa gerek. Microsoft dünyadaki saklanmış veri büyüklüğünün 2020 yılında 2016 yılına göre 50 kat daha fazla olacağını söylüyor. İnternet kullanıcı sayısının yanı sıra IoT teknolojisi sayesinde internete bağlı cihaz sayısında da bir patlama bekleniyor. Bu da siber suçlardaki artışın nüfus artışının da üzerinde olacağını düşündürüyor.

Gartner’a göre 2018 yılında IoT, IIoT, sürücüsüz otomobil gibi teknolojiler hariç siber güvenlik için harcanacak rakam 93 milyar dolar olacak.

Siber suçlardaki bu ürkütücü tabloya rağmen teknoloji daha güvenli bir dünya vaat ediyor. Trafik uzmanları önümüzdeki 10 yıl boyunca sürücüsüz araç teknolojileri sayesinde 300,000 yaşamın kurtulacağını söylüyor. Akıllı şehirler ve akıllı bina teknolojileri sayesinde suç oranlarında %20’lik bir azalma bekleniyor.

Teknoloji geleneksel suçların önlenmesi ile beraber siber suçların engellenmesi için de mücadele veriyor. Nasıl ki siber suçların artışı teknolojinin gelişmesi ile doğru orantılı ise siber güvenlik yazılımları da aynı şekilde gelişiyor. Kestirimci analitik yazılımlar siber suçları oluşmadan tahmin ediyor ve buna göre önlemler alınmasını sağlıyor.


Kaynak :

https://cybersecurityventures.com/hackerpocalypse-cybercrime-report-2016/