Otel odaları nasıl “Bağlantılı Oda” oluyor?

Tatile çıktınız ve uzun ve yorucu bir yolculuk sonunda otelinize ulaştınız. Odanız size tatil süresince ev sahipliği yapacak ve konforlu bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Peki ama teknolojinin gelişmesi ile beraber otel odaları da değişiyor mu? Nesnelerin interneti ile otel odaları da artık internete bağlı yani Connected odalar olmaya başladı.

Online check-in ve anahtarsız giriş

Otellerde internet üzerinden yer ayırtıyoruz fakat otele kayıt işlemlerini hala otele vardığımızda, resepsiyonda gerçekleştiriyoruz. Oysa resepsiyonda yapılan tüm işlemleri konuklar internetten kendileri yapabilir. Mevcut odalar içinden kendisine en uygun olanı seçip, kimlik bilgilerini girerek check-in işlemlerini tamamlayabilir.

Buraya kadar tüm işlerini tamamlayınca geriye oda anahtarını almak kalır. Peki gerçekten bir anahtara ihtiyaç var mı? Kartla açılan kapıların yerini artık mobil telefondan QR barcode okuyarak açılan dijital kilitler alıyor. Telefonunuza indireceğiniz uygulama ile cep telefonunuz aynı zamanda odanızın anahtarı oluyor.

Yapay zeka ve müşteri memnuniyeti

Konsiyerj, otel müşterisine her konuda yardımcı olmak için çalışıyor ancak bu hizmeti almak için lobiye gidip konsiyerj görevlisini bulmak gerekiyor. Bunun yerine müşterilere sunulacak dijital konsiyerj hizmeti, müşterilerin anında yanıt almasını, otel işletmesinin ise personel tasarrufu yapmasını sağlıyor. Hele konsiyerj hizmeti olarak yapay zeka chat-bot’lar kullanıldığında müşteri hizmeti kusursuz bir seviyeye ulaşıyor.

Odaları müşterinin yönetmesi için Google Alexa veya benzeri yapay zekalar kullanılarak, müşterinin odadaki tüm sistemlere hakim olması sağlanıyor. Odayı ısıtmak için Alexa’ya söylemeniz yeterli oluyor.

Kaynak:

https://www.honeywell.com/newsroom/news/2018/06/how-your-hotel-room-is-getting-connected