Okullarda enerji tasarrufu herkese kazandırıyor

Enerji tasarrufu

Çocuklarımızı geleceğe hazırlayan okullarda, tesis yönetiminden elde edilecek tasarruf sayesinde, eğitime ayrılan bütçenin artırılabileceğini hiç düşündünüz mü? Kaliforniya Escon’da bulunan okullar, enerji sistemlerini yenileyerek 15,3 milyon dolarlık tasarruf elde edecek ve toplam bütçelerini artırmadan eğitime daha fazla bütçe ayırabilecek.

Escon, 7,600 kişilik nüfusu ile küçük bir yerleşim birimi. Bölgede bulunan 6 okul kendi enerji kaynaklarını üretecek bir proje geliştirdi ve ENGIE firması ile birlikte 2017 yılı sonunda harekete geçti. İlk olarak tesislerin enerji tasarrufu yapılabilecek alanları ve mevcut enerji giderleri incelendi. Ayrıca tesislerin daha verimli çalışması için yapılabilecekler belirlendi.

Yapılan çalışma sonunda iyileştirilmesi gereken alanlar aşağıdaki şekilde belirlendi.
  • Solar PV güneş enerjisi sistemi
  • Isıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri (HVAC)
  • Dış mekan aydınlatmaları
  • Havuz pompaları

Sadece bu dört alanda yapılacak çalışmalarla okulların, projenin yaşamı boyunca 15,3 milyon dolarlık tasarruf elde edeceği öngörülüyor.

Enerji verimliliği ve akıllı tesis yönetimi sayesinde gerçekleşecek tasarrufun çocukların gelişimi ve daha iyi eğitim alması için kullanılacak olması toplumun her kesimine büyük bir kazanç sağlıyor.


Kaynak:

https://facilityexecutive.com/2018/04/school-district-save-15-3m-new-energy-efficiency-program/