Ofislerde sıcaklık tartışmaları son bulacak mı?

Portrait Of Businesspeople In Modern Open Plan Office

Çalışanlardan biri masasına küçük bir vantilatör koymuş, elinde buzlu bir içecek ile oturuyor hemen iki masa yanında diğer bir çalışan ise kabanını ve atkısını giymiş üşüyerek oturuyor. Bu durum herkese tanıdık geliyor olmalı.  Aynı ortamda çalışan kişilerin sıcaklık algıları birbirinden çok farklı noktalarda olabiliyor.

Standartlar ofis sıcaklığının 20 ila 24 derece arasında olması gerektiğini söylüyor. Ancak bu aralık herkes için ideal ortam anlamına gelmiyor. Eğer siz de ofis ortamındaki ısıdan rahatsız olanlardansanız aşağıda önerdiğimiz yöntemleri kullanarak daha konforlu bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Geleneksel yöntemleri deneyin

Sıcak bir kahve sizi sadece uyanık tutmaz aynı zamanda üşümenize de engel olur. Ofiste cam kenarlarından uzak durup kalorifer yanlarındaki masalarda oturmak sizin için bir çözüm olabilir.

Isıyı artırmak için araştırmalardan faydalanın

Yapılan bir araştırmaya göre ofis sıcaklığı 20 dereceden 24 dereceye çıkarıldığında yazım hataları %44 azalıyor ve iş çıktılarında %150’lik bir artış gözleniyor. Bu istatistiği patronunuza iletmeniz durumunda ofis sıcaklığının hızla arttığını görebilirsiniz.

Verimliliğe öncelik verilmesini sağlayın

Cornell Üniversitesi’nin bir çalışmasına göre ofis ortamındaki sıcaklığın ideal düzeyde olmaması çalışan maliyetlerini %10 arttırıyor. Araştırmalar en yüksek verimliliğin 22 derece sıcaklıkta elde edildiğini gösteriyor

Telefonunuzu kullanın

Eğer yukarıdaki öneriler size inandırıcı gelmiyorsa tesis yönetimine teknolojiyi kullanarak çalışanlara rahat bir ortam hazırlaması için baskı yapın. Isıtma ve havalandırma sistemleri artık çalışanlardan gelen geri bildirimlere göre ayarlanabiliyor. Honeywell Vector Occupant uygulaması ile çalışanlar tesis yöneticilerine bulundukları ortam ile ilgili bilgileri rahatça iletiyor ve tesis yöneticileri de ortamı çalışanlardan gelen talebe göre ayarlıyor.

Eğer gerçekten şanslı biriyseniz binanızda Honeywell WEBS sisteminin “Niagara 4 Floor Plan Zoning” uygulaması kullanılıyordur. Böylece ofiste oturduğunuz yerin sıcaklığını tam istediğiniz dereceye getirebilirsiniz.
Tesis yöneticinizin sıcaklık savaşlarını sonlandırmak için neler yapabileceği hakkında daha detaylı bilgi almak için Honeywell’in bu konudaki yazısını okuyabilirsiniz.