Net sıfır enerji binalara geçiş için ipuçları

“Net Sıfır” geleceğin binaları için önemli bir standart oluyor. Ağustos ayı içinde dünyanın çeşitli bölgelerinden 18 belediye başkanı “Net Sıfır Karbon Bina Deklerasyonu” adlı bildirgeyi imzaladı.  Bildirgede 2030 yılına kadar yeni binaların, 2050 yılına kadar ise tüm binaların net sıfır enerji standardında olacağı belirtiliyor. Ayrıca birçok binanın gelecek nesillerce de kullanılacağından gerekli aksiyonları bugünden almak gerektiği ifade ediliyor.

“Net Sıfır Enerji” Binalarının Faydaları

“Net sıfır enerji” tükettiği enerjinin tamamını üreten ve böylece yenilenemeyen enerji kullanımını azaltan binalar için kullanılıyor. Dönemsel etkilerden dolayı sapma olmaması için binalar bir yıllık süre göz önüne alınarak değerlendiriliyor.

Net sıfır binaların faydalarından bazıları:

  • Çevresel etkileri azaltmak ve esnekliği artırmak
  • İşletme maliyetlerini düşürmek
  • Bina sakinleri için daha sağlıklı ve konforlu yaşam alanları oluşturmak
  • Kiracıların bağlılığını ve binanın değerini yükseltmek

Net sıfır enerji binalara geçiş için yapılacaklar:

1. Binanın değerlendirilmesi:

Başlangıç olarak binanın enerji performansı analiz edilerek enerji ihtiyacı belirlenir ve elde edilen sonuçlar benzer binalar ile karşılaştırılır. Böylece doğru yapılan ve geliştirilmesi gereken alanlar belirlenir.

2. Performans hedeflerinin belirlenmesi

Değerlendirme sonuçları ile hedefler ve hedefe ulaşmak için yapılacaklar belirlenir.

3. Proje kapsamının belirlenmesi

Benzer binalarda uygulanan projeleri inceleyerek binaya uygulanabilecek fikirler elde edilir. “New Building Instute” tarafından yayınlanan “Getting to Zero Database.” veri tabanı size yol gösterebilecek faydalı bir araçtır.

4. Güçlendirmenin uygulanması

Binanın enerji altyapısının güçlendirilmesi ve değişikliklerin yapılması zorlu bir süreçtir. Bu nedenle zamanlamayı belirlerken binanın gerçeklerini, sahiplerini, kiracıları ve pazarı göz önünde bulundurun.

 5. Bina işletimi

Net sıfır enerji binalarının işletilmesi binanın kullanımı ile ilişkilidir. Bina kullanıcılarını, inşaat firmasını ve bina sahiplerini bir araya getirerek binanın ve içindeki alanların nasıl kullanılacağına birlikte karar verin.


Kaynak

https://www.buildings.com/news/industry-news/articleid/21666/title/move-building-toward-net-zero