Neden bir siber güvenlik standardına ihtiyaç var?

Şirketler, uluslararası geçerliliği olan bir siber güvenlik standardının hayata geçirilmesi için bir araya geliyor. Bunun üç nedeni var.

Siber saldırılara karşı savunmanız ne kadar güçlü?

Akıllı telefonunuzdaki, bilgisayarınızdaki, arabanızdaki ve evinizdeki yazılımlar güvenliğinizi riske atıyor. Aynı durum şehirlerin işlemesini sağlayan programlar, enerji santralleri gibi kritik altyapılar, çalıştığımız binalar ve üretim tesisleri içinde geçerli.

Siber dünyada güvenlik ihlalleri giderek artıyor. Hatta Accenture tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre geçen yıla kıyasla siber saldırılar yaklaşık yüzde 11 ve son 5 yıl içinde de yüzde 67’nin üzerinde artış gösterdi.

Aslında bir yazılım, siber güvenlik sorunlarını minimum seviyeye düşürmek için güvenlik geliştirme uygulamalarını dikkatli bir şekilde kapsamına almalı. “Siber güvenlik mükemmel bir eşitleyici” diyen Honeywell Bina Teknolojileri Başkan Vekili ve Ürün Güvenlik Sorumlusu Matthew Bohne’nin de ifade ettiği gibi “Siber risklere karşı hiçbir endüstrinin, yazılımın ve şirketin bağışıklığı yok.”

İşte bu yüzden Honeywell olarak Uluslararası Otomasyon Topluluğu (International Society of Automation-ISA) tarafından kurulan Uluslararası Siber Güvenlik Birliği’nin (Global Cybersecurity Alliance-GCA) kurucu üyeleri arasında yer alıyoruz. Diğer şirketlerle birlikte, dijital altyapıyı büyük tesislerden günlük ürünlere kadar sağlam ve güvenli hale getirmek için bir standart üzerinde çalışıyoruz.

Peki, bu neden bu kadar önemli? Matthew Bohne’ye göre bunun 3 sebebi var:

  1. Dijital dünyanın çalışmasını güvence altına almak

Güvenli yazılım, bugünkü bağlantılı dünyamızın etkili bir şekilde işlemesi için kritik bir önem taşıyor. Örneğin, evinizdeki pencerelerin kilitsiz olmasını kabul eder miydiniz? Bu da aynı. Cam sizde bir güvenlik algısı oluşturuyor ve kilit de bu güvenliği kanıtlıyor.

Gömülü bir cihazın sorunsuz bir şekilde çalışması, her zaman onun güvenli olduğu anlamını taşımıyor. Siber güvenlik standartları, üreticilerin siber güvenliği ürün tasarımına dikkatli bir şekilde dahil etmeleri için yardımcı olur.

Yaygınlaştırılacak temel güvenlik standartlarını belirlemek

Tıpkı bir zamanlar çok önemli olmayan emniyet kemerleri gibi. Bugün emniyet kemeri olmayan bir araba düşünülemez bile. Siber güvenlik, insanların kullandığı ürünlere ve sistemlere göre tasarlandığında en iyi sonucu verir.

  1. Daha dijital merkezli bir dünya sağlamak

Teknolojiye olan bağımlılığımız hızla artıyor. Artık evlerimizde akıllı asistanlarımız ve araçlarımızda bizi takip eden otomatik pilotlar var. Bunları mümkün kılan yazılımlardaki güvenlik açıkları ise son derece tehlikeli; sizi ve verilerinizi riske sokuyor. Burada Uluslararası Siber Güvenlik Birliği’nin sunacağı rehberlik, güvenli bir dijital büyüme için yardımcı olur.