Londra’nın kayıp nehirleri, konutları ısıtmak için kullanılacak

Londra’nın kayıp nehirleri bu büyük şehir için düşük karbonlu ısı kaynağı olarak kullanılacak. 10:10 Alimate Action ve enerji danışmanlık firması Scene tarafından hazırlanan raporda şehrin sokak ve binalarının altında bulunan su yolları ısınma için harika birer kaynak olarak gösteriliyor.

Binaları ısıtmak için yeterli sıcaklıkta olmayan bu su yolları, ısı pompaları kullanılarak yeterli sıcaklığa ulaştırıldığında rahatlıkla binaların ısı ihtiyacını karşılayabiliyor. Green Park’ın altında bulunan Tyburn Nehri yeterli ısıya ulaştığında Buckingham Sarayı’nın ısınma ihtiyacının tamamını karşılıyor.

Kraliyet Konutu’ndan daha önce yapılan açıklamada sarayın ısıtılması için ısı pompalarının kullanılmasının düşünüldüğü belirtilmişti. Kışın sıcaklığı 2 dereceye kadar düşen Brockwell Lido Nehri bile ısı pompaları ile 25 dereceye kadar ısıtılabiliyor. Londra Belediyesi şehirdeki gaz kullanımını önümüzdeki yıllarda azaltıp ısı ihtiyacını düşük karbon seviyeli enerji türleri ile karşılamayı hedeflediğini açıklamış ve bunun için tüm olanakların seferber edileceğini söylemişti. Yapılan araştırma, bu hedefi gerçekleştirmek için en uygun yöntemlerden birinin nehirlerin ısıtılması olduğunu gösteriyor.