Kestirimci bakım gücünü kestirimci analitikten alıyor.

Tesislerdeki cihazların verimliliği ve kullanım ömürleri bir takım izleme ve kontrol cihazlarının yardımı ile kestirimci analitik kullanılarak artırılıyor.

Geleneksel koruyucu bakım endüstriyel veya tesise ait istatistiki verilerin kullanılması ile daha verimli hale getiriliyor. Örneğin, bir cihazın bakım süreleri sektör ortalamaları veya geçmiş veriye göre belirleniyor. Oysa günümüzde bakım maliyetleri kestirimci analitik araçları kullanılarak rahatlıkla düşürülebilir.

Endüstri 4.0 ile birlikte cihazlar internete bağlanıyor ve cihazlardan anlık olarak üretim ve durum bilgileri buluta taşınıyor. Böylece analitik uygulamalar cihazların anlık performanslarını takip ediyor. Sınır bilişim, büyük veri işleme ve analitik teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte toplanan bu veri analiz edilerek geçmiş veriler ile karşılaştırılıyor ve ileriye dönük sonuçlar üretiliyor. Böylece cihazların bakım gereksinimleri önceden kestirilebiliyor.

Bir cihazın durumu farklı elektronik cihazlar kullanılarak anlık olarak izleniyor ve kestirimci analitik yöntemi ile bakım ihtiyacı duyulan zaman tahmin ediliyor. Böylece bakım süreçleri cihaz bazında ve gerçekten ihtiyaç duyulduğu anda devreye alınıyor.

Cihazları hangi teknolojiler ile izliyoruz?

  1. Akıllı sensörler

Endüstri 4.0 ağırlıklı olarak endüstriyel cihazlardan akıllı sensörler aracılığı ile toplanan verilere dayanıyor. Bluetooth veya WiFi teknolojiler kullanılarak veriler kablosuz olarak cihazlardan toplanabiliyor.

  1. Analitik ve izleme araçları

Endüstriyel cihazların ürettiği kayıtlar sistem üzerinde analitik ve izleme araçları ile sürekli olarak takip ediliyor. Bu işlem kayıtları (log records) cihazların performansı hakkında birçok bilgi içeriyor ve bu bilgilere dayanarak izleme araçları cihazlardaki arızaları önceden kestirebiliyor.

Kaynak :

https://www.designnews.com/industrial-machinery/preventive-maintenance-improved-through-predictive-analytics/9397294460048