Aydınlatma sistemi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Aydınlatma sistemleri her endüstriyel ve ticari tesisin önemli parçalarından birini oluşturur ve tesis sakinlerinin istekleri doğrultusunda sıklıkla da değişime uğrar. Aydınlatma sisteminin verimli şekilde yenilenmesi veya değiştirilmesi ise tesis yöneticileri açısından zorlayıcı bir konudur, çünkü aydınlatma ayrı bir uzmanlık alanıdır.

Bu noktada tesis yöneticilerinin aydınlatma ürün seçeneklerinin detaylarını öğrenip, kurulum stratejilerini detaylı bir şekilde planlayarak gerçekleştirecekleri değişikliklerle şirketin karlılığına katkı yapmaları mümkün olabilir.

Ürün seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında yasal mevzuatlar gelir. Ulusal veya bölgesel bazda tanımlanmış kurallar seçilecek ürünleri sınırlayabilir. Örneğin, otoyol kenarında bulunan binaların dış cephe aydınlatmalarının ve ışık düzeylerinin sürücüleri rahatsız etmeyecek şekilde olması gerekir.

Aydınlatma ürünlerini değerlendirirken genellikle ilk olarak fiyata bakılır. Ancak toplam satın alma maliyeti fiyat kadar önemlidir. Aydınlatma ürünlerinin toplam satın alma maliyetini oluşturan unsurlar ürün fiyatı, birim zamanda harcanan enerji miktarı, ürünün bakım ve değiştirme maliyeti ve ürünün yaşam süresidir.

Fiyatı çok düşük olsa da yüksek enerji harcayan ürünlerin maliyeti sonuçta daha yüksek olabilir.