Solo Enerji, IoT ile evlere ucuz enerji sağlıyor

Ucuz enerji

Solo Energy, yenilenebilir enerji kaynakları pazarını, IoT teknolojilerini kullanarak “hizmet olarak sunulabilecek enerji depolarına” dönüştürmeyi hedefliyor.

Solo Energy, Lithuim-ion batarya (akü) teknolojilerindeki gelişmeleri IoT teknolojisi ile birleştirerek, “hizmet modelinde enerji deposu” oluşturup, güvenli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını şebekeye dahil etmeyi planlıyor. Müşteri lokasyonunda bulunan akü ve enerji ile ilgili bilgilere ulaşarak, enerji kullanımının tavan yaptığı sürelerde şebekeden enerji kullanımını azaltmayı, hatta gerektiğinde enerji üretmeyi hedefliyor. Firma, bu uygulamanın müşterilerin enerji maliyetlerini düşüreceğini ve yatırımların kısa sürede geri döneceğini söylüyor.

Ucuz enerji ana hedef

Solo Energy, evlere ve iş yerlerine yerleştirdiği akü ve bataryaları enerji kullanımının düşük ve ucuz olduğu sürelerde şebekeden, güneş panellerinden veya mikro rüzgar güllerinden dolduruyor, fiyatın yüksek olduğu zamanlarda enerjiyi şebekeden değil, bataryalardan sağlayarak maliyet avantajı sağlıyor.

Bütün sistem IoT teknolojisi sayesinde çalışıyor. Akülerden ve şebekeden bilgiler IoT teknolojisi ile toplanıyor ve merkezde çalışan FlexiGrid yazılımı enerji kullanımının nereden yapılacağına karar veriyor.

Firma birçok başarılı projeyi tamamladığını, ürünü ticari olarak piyasaya bu yılın üçüncü çeyreğinde sunacağını belirtiyor.

Kaynak:

http://www.ioti.com/smart-energy-and-utilities/iot-technology-enables-solo-energy-power-renewables