HONEYWELL’in 2018 yılında geliştirdiği yeni teknolojilerde öne çıkanlar

Honeywell 2018 yılı boyunca birçok yeniliğe imza attı. Yazılımdan donanıma ve IoT’ye kadar hayatımızı değiştiren ve geleceğe yön veren yeniliklerden öne çıkanları birlikte hatırlayalım.


Hardal tohumundan yakıt üretimi

Honeywell’in yenilikçi UOP Yeşil Jet Yakıtı, bir tür yenilenebilen hardal tohumundan üretiliyor. 2018 yılında Los Angeles’dan Melbourne’a kadar Qantas havayollarına ait bir uçuşta kullanıldı. Uçakta herhangi bir teknolojik değişikliğe gerek olmadan yakıtın yarısı UOP Yeşil Jet Yakıtı ile değiştirilebiliyor. Üstelik gaz emisyonunu da yüzde 65-85 aralığında azaltıyor.

Artırılmış gerçeklik ile iş eğitimi

Microsoft ile gerçekleştirilen ortak bir çalışma ile çalışanların yetkinliklerini arttıran yeni bir uygulama geliştirildi.  Honeywell tarafından geliştirilen uygulama ile eğitim sürelerinde %60 azalma sağlanıyor.
Daha detaylı bilgi almak için :  Connected Plant Skills Insight Immersive Competency

Kuantum bilişimde “Trapped-Ion” teknolojisi

Karmaşık donanım ve yazılım bileşenleri söz konusu olduğunda doğruluk ve qubit (kuantum bit) hesaplamaları önem taşıyor. Kimyasalların, maddelerin ve karmaşık moleküllerin simülasyonu gibi hesaplamalar klasik bilgisayarlar ile hesaplanamıyor. Kuantum bilişime yönelik olarak Honeywell tarafından sunulan “Trapped-ion” teknolojisi sayesinde artık bu hesaplamalar kuantum bilişim ile yapılabilecek.

Uçak yedek parçaları için blockchain

Honeywell Go Direct Trade uygulaması ile yeni ve kullanılmış uçak yedek parçalarının alım ve satımı çok daha kolay ve güvenli hale geldi. Uçak firmaları uçaklarını tamir etmek istediklerinde yedek parça için bazen günlerce hatta haftalarca beklemek zorunda kalabiliyor. Blockchain altyapısında geliştirilen Go Direct Trade sayesinde artık yedek parçaya ulaşmak firmalar için çok daha kolay, hızlı ve ekonomik hale geldi.

Gelişmiş pist navigasyonu

Honeywell’in kanıtlanmış havacılık deneyimiyle geliştirdiği SURF-IA yazılımı sayesinde artık pistler uçaklar için çok daha güvenli. Pist üzerinde uçakların birbiri ile veya kara araçları ile çarpışmasını engellemek trafik kontrol merkezi tarafından gerçekleştiriliyor. Trafik kontrol merkezinin pilotları uyarması ise zaman alıyor ancak bu yeni teknoloji pilotları anında uyarabiliyor. Böylece olası kazaların önüne geçiliyor.

Akıllı alan iyileştirme yazılımı

Honeywell Vector Space Sense binalarda belli bir alanın istenen zaman diliminde kim tarafından, nasıl ve ne kadar süre ile kullanıldığını gösteriyor. Böylece bina sahipleri ve tesis yöneticileri binanın daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Üstelik uygulama sayesinde kullanılmayan bölgeler tespit edilebiliyor ve kiralanıp yeni gelir kaynakları yaratılıyor.

 USB’ler için siber güvenlik

Honeywell’in güvenlik alanındaki uzmanlığını yansıttığı Secure Media Exchange (SMX) ST sayesinde süreç kontrol ağlarında kullanılan USB bağlantıları artık çok daha güvenli. Klasik siber güvenlik yazılımları bilgisayarlara odaklandığı için üretimde kullanılan cihazlar güvenlik açığı oluşturuyor. Honeywell tarafından sunulan Secure Media Exchange bu açığı kapatıyor ve operasyonel sistemlere karşı her geçen gün artan tehditlere karşı kurumları koruyor.

Bağlantılı gaz izleme teknolojisi

Honeywell tarafından kablosuz bulut teknolojisi ile geliştirilen BW Solo  ürünü ile ortamlardaki gaz oranları ölçülüyor ve limitlerin üzerinde bir oran tespit edildiğinde otomatik uyarı üretiliyor. Böylece çalışma ortamlarında meydana gelebilecek tehlikeler anında tespit ediliyor ve güvenli bir çalışma ortamı yaratılıyor.

Hepsi bir arada uçuş planlaması

Honeywell tarafından geliştirilen GoDirect Uçuş Verimliliği uçuş veri analitiği platformu ile uçuş planlama hizmetlerini entegre ediyor. Böylece veriye dayalı karar sistemleri geliştiriliyor ve verimlilik artışı sağlanıyor. Tüm uçuş verilerini tek bir noktada bir araya getiren bu yeni teknoloji ile uçak performansı, uçuş planları, hava ve navigasyon bilgileri tek bir ara yüzden takip edilebiliyor. Böylece verimlilik artıyor ve maliyetler azalıyor.