Honeywell kuantum bilgisayarlarda rakiplerine meydan okuyor.

Honeywell, kuantum mekaniğinin gizli dünyasındaki atılımını duyurarak yeni süper bilgisayar keşfetme yarışında Google ve IBM’e meydan okudu.

Honeywell CEO’su Darius Adamczyk ‘En az günümüzde mevcut olanlar kadar belki de daha iyi bir teknolojiye sahip olduğumuza inanıyoruz’ dedi.  Honeywell kuantum bilişim teknolojisinin 50 milyar dolar civarında bir Pazar hacmine sahip olduğunu açıkladı.

Adamcyzk’in vurguladığı açıklamanın altında 10 yıl boyunca sessizce yürütülen çalışmalar yatıyor. Bilgisayar donanımından daha çok uçak motorları ile tanınan firmanın CEO’su aslında bilgisayar mühendisliği üzerine master yapmış ve ayı zamanda MBA derecesine sahip bir yönetici. Adamcyzk süper bilgisayar konusunda o kadar iddialı ki projeye kişisel olarak sahip çıkıyor.

Yatırımcılarla gerçekleştirilen konferansta Adamcyzk ‘projenin sahibi benim. Uzun zamandır gerçekleştirdiğimiz araştırmalara dayanarak bu yeni alanın Honeyell’e farklı bir vizyon katacağına ve pazarda bulunduğu konumu farklılaştıracağına inanıyorum’ dedi.

Microsoft, Google ve IBM gibi firmaların yarıştığı bu alana giren Honeywell, “qubit” tabanlı bilgisayar üretmek için çalışmalarına hızla devam ediyor. Geleneksel bilgisayarlar 1 veya 0 değeri taşıyan ‘bit’lerden oluşuyor.

Qubits (Quantum Bits) ise aynı anda 1 ve 0 değerini taşıyabiliyor ve bilgiyi aynı anda paylaşabiliyor. Böylece işlemleri sıra ile yapan bilgisayar yerine aynı anda birden çok işlem yapabilen bilgisayar üretilebiliyor. Bu da bilgisayarın hızını ve gücünü çok üst seviyeye çıkarıyor.

Honeywell’in kuantum bilişim’e yaklaşımı elektromanyetik alanları yüklü atmları yakalayarak mikrodalga sinyalleri ve lazer ile kodlamaya dayanıyor. Honeywell’in kontrol sistemleri donanımlarındaki deneyimi rakipleri karşısında kendisine avantaj sağlıyor.

Honeywell’in kuantum projesi şu anda ileri aşamaya gelmiş durumda olduğunu söyleyen Adramcyzk bu yıl sonunda veya önümüzdeki yıl başında projenin gelir yaratmaya başlamasını bekliyor.

Kaynak :

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-05-14/honeywell-leaps-into-quantum-computing-in-race-with-google-ibm?utm_source=HONNews