Honeywell hibrit elektrik motorunu ilk kez Heli-Expo’da tanıtıyor!

Honeywell Aerospace, uçakların dikey kalkış ve inişini sağlayacak hibrit elektrikli turboşaft motorunu Heli-Expo’da tanıtacak.  Hibrit güç kaynağı halen Kopter SH09 ve Eagle 407 HP helikopterlerinde kullanılan 1,100-shp HTS900 gaz tirbününün geliştirilmiş bir versiyonu.

Honeywell Aerospace Mühendislik Grup Başkanı Bryan Wood yeni motorun rakiplerine göre yoğun bir güç ve çok özel yakıt tüketimi özelliği sunduğunu ve yeni ürünün şehir içi taşımacılıkta da devrim niteliğinde sonuçlar doğuracağını söyledi.

HTS900’de bulunan dişli kutusu bir çift 200-kilovat gücünde jeneratörü yönetiyor. Motordan üretilen güç ile jeneratörler besleniyor, bu enerji ile taşıtın motorları döndürülüyor. Jeneratörlerin ürettiği enerjinin 40 evin soğutma sistemini maksimum düzeyde çalıştıracak güçte olduğu belirtiliyor.

Depolama üniteleri ile birlikte hibrit motor geleneksel HTS900’lere göre %30 ila %50 arasında daha az karbon salınımı gerçekleştiriyor. Hibrit motorun ilk kez XTI’ın TriFan 600 modeli kişisel uçağında kullanılacağı ve diğer uçak firmaları ile yoğun görüşmelerin devam ettiği söyleniyor.