Daha önce hiç ziyaret etmediğiniz bir şehre gittiğinizi ve elinizde sadece şehrin farklı bölgelerini gösteren haritalar olduğunu düşünün. Geç kaldınız ve haritalara bakacak zamanınız çok kısıtlı, baktığınız haritanın doğru harita olduğundan bile emin değilsiniz. Böylesine kaotik bir durumda ne yapacağınızı şaşırmanız ve yanlış yerlere yönelmeniz son derece doğal.

Tesis yöneticileri binalarını takip etmek için, her gün hemen hemen aynı kaotik durumu yaşıyor. Tesis yöneticileri binayı takip etmek için birçok farklı ekrana bakmak, kat planlarını incelemek, sürekli veri gönderen kamera sistemlerini, kapıları, odaları ve birçok bileşeni aynı anda kontrol etmek zorunda kalıyor. Gün içinde ellerinde telsiz, sürekli olarak bina içinde koşuşturuyor ve olaylar hakkında not tutmaya çalışıyor. Acil bir durumda ise acil durum planına ulaşıp yapılması gerekenleri belirliyor ve diğer insanları buna göre harekete geçirmeye çalışıyor.

CSS R200 ile mobil tesis yönetimiTesis yöneticileri

Tesis yöneticilerini bu kaostan kurtarmak için Honeywell 2015 yılında binaları ve iş gücünü izleyebilecekleri bir araç olan “Command and Control Suite (CCS)”’i üretti. CCS, karar destek sistemleri ile bütünleşik çalışan “Command Wall” dokunmatik ekranını kullanarak tüm binayı tek bir noktadan takip ediyor. Tesis yöneticileri harita üzerinde istedikleri bölgenin detaylarını görebiliyor, mobil uygulama desteği ile tesis içinde her an bu bilgileri kullanabiliyor.

Honeywell, Command Control Suite’in yeni versiyonu 200 (CSS R200)’ü yakın zamanda piyasaya sundu. R200 ile daha önce büyük ekranlarda kullanılan fonksiyonlar mobil cihazlarda, PC’lerde veya tabletlerde rahatça kullanılabiliyor.

Uygulamanın mobil  cihazlarda kullanılabilmesi acil durumlarda gerçekleştirilecek aksiyonların daha hızlı alınmasını sağlıyor. Örneğin havalimanında sahipsiz bir bagaj bulunduğunda, uygulanması gereken prosedürler olay yerinde mobil cihaz üzerinden yönetilebiliyor.

Yeni yazılım aynı zamanda tesis yöneticilerinin standart işlemlerin takibini de kolayca yapmasını sağlıyor. Işıklandırma, ısıtma ve havalandırma sistemleri ile entegre çalışarak tesis yöneticisine veriyi görsel olarak sunuyor, tek bir merkezden kontrol etmesini sağlıyor.

İnternete bağlı cihaz sayısının ve sensör kullanımının artması ile beraber teknolojinin sunduğu olanaklar da artıyor. Nesnelerin interneti burada devreye giriyor. Sensörler ile toplanan bilgiler sayesinde cihazlar ve sistemler her an izlenebiliyor, arızalar veya verimsizlikler önceden kestirilebiliyor ve buna göre gerekli aksiyonlar otomatik olarak alınıyor.

 

Kaynak :

 

http://www.itprotoday.com/iot/smart-building-technology-honeywell-debuts-new-ccs-release