Havacılık teknolojisi yere iniyor

Uçaklarda kullanılan IMU bileşeni sürücüsüz araçların önemli bir parçası haline geliyor.

Sürücüsüz araçlar uçaklarda, dronlarda ve hava araçlarında kullanılan navigasyon teknolojisini kullanmaya başlıyor. VSI Labs, 2014 yılından beri sürücüsüz araçların performansını artıran çalışmalar yapıyor. Yakın zamanda gözler 1990’ların ortalarında geliştirilen ve uçuş navigasyonunda devrim yaratan “Devinimsiz Ölçüm Birimi – Inertial Measurment Unit (IMU) cihazına çevrildi.

Diğer tüm sensörlerden çok daha gelişmiş olan IMU’nun bugüne kadar 500,000’den fazla kurulumu yapıldı. Sürücüsüz araç teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte IMU’nun farklı alanlarda da kullanılma fırsatı ortaya çıktı.

Uçaklarda kullanılan IMU nedir?

Uçaklarda kullanılan IMUIMU, tek bir çip üzerine yerleştirilmiş jiroskop, ivmeölçer ve elektronik devreler ile navigasyon sistemlerinin ihtiyaç duyduğu bilgileri yüksek hassasiyet ile sağlıyor. IMU sayesinde araçlar nerede bulunduklarını, hangi yöne ve hangi hızla gittiklerini kesin olarak biliyor. Lazer tabanlı yer belirleme sistemleri ve GPS gibi araçta bulunan diğer sistemleri tamamlayıcı bir görev üstleniyor. IMU aynı zamanda GPS sinyallerinin alınamadığı durumlarda hayati önemi olan yer bilgisini diğer sistemlere sağlıyor.

VSI Labs kurucusu Phil Magnet, IMU cihazı olmadan sürücüsüz araç yapılamayacağını ve sürücüsüz araçların nerede olduklarını doğru tespit etmek için mümkün olan en yüksek zeka düzeyine sahip olması gerektiğini söylüyor.

Sürücüsüz araçlarda standartların belirlenmesi için VSI Labs araç ve bileşen üreticileri ile birlikte çalışıyor. Sürücüsüz araç üreticileri ile birlikte doğal ortamlarda gerçekleştirilen testlerde IMU çok başarılı sonuçlar veriyor.

IMU havacılık ve sürücüsüz araç sektörü dışında hassas konum bilgisine ihtiyaç duyan madencilik, petrol, doğal gaz ve robotik sektörlerinde de kullanılıyor.


Kaynak :

https://www.honeywell.com/newsroom/news/2018/08/aerospace-tech-hits-the-autonomous-road