Geri dönüşüm için yaratıcı çözüm: Havadaki karbondan nasıl faydalanabiliriz?

Havadaki karbon miktarı küresel bir sorun teşkil ediyor. Dünya genelinde karbon emisyonu kontrol altına alınmaya çalışılırken, girişimci bir firma konuya farklı ve yaratıcı bir çözüm ile yaklaşıyor. Plastik veya eski kıyafetlerin geri dönüşümü ile ilgili çalışmalar uzun süredir devam ediyor ancak havadaki karbonu geri dönüştürmek daha önce denenmemiş bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

MIT mezunu girişimciler tarafından kurulan Graviky Labs Group araçlardan veya fabrikalardan havaya salınan karbonu yakalayarak bunu mürekkebe dönüştürdüğünü iddia ediyor. Bir araçtan 45 dakika boyunca havaya salınan karbonun bir kalemi dolduracak kadar mürekkep ürettiği belirtiliyor.

Ekip tarafından geliştirilen Kaalink adındaki cihaz kirli havayı bir dizi işlemden geçirerek içindeki yoğun metaller ve kanserojen maddelerden arındırıyor, geriye karbon pigmentleri kalıyor.

Bu yeni teknoloji sayesinde insanların ciğerlerine girerek kanser olmalarına neden olan zehirli karbonlar artık mürekkebe dönüşerek sanat eserlerine hayat veriyor.

Kaynak :

https://www.energylivenews.com/2019/04/24/startup-sketches-a-carbon-free-future-with-emissions-based-ink/