Enerji sektöründe dijitalleşme ne yönde ilerleyecek?

Şirketlerin yenilenebilir enerji kullanımına geçiş trendi devam ederken enerjide dijitalleşme aynı hızda mega trend oluyor. Dijitalleşmenin potansiyel etkileri ve maliyet avantajları her kesin ilgisini çekiyor. Örneğin Uluslararası Enerji Ajansı’na göre 2040 yılına kadar sadece enerji tesis ve ağlarında veri analitiği uygulamaları 80 Milyar Dolar tasarruf sağlayacak.  Bu da enerji dağıtım firmalarını dijitalleşme için teşvik ediyor.

Büyük veri, yapay zeka ve enerji blockchain girişim firmaları artıyor.

Dijitalleşme için yapılan yatırımlardaki artış enerji sektörünün her köşesinde gözüküyor. Örneğin, BBO Global firmasının 2017 Ekim raporuna göre yapay zeka, büyük veri gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalarda birleşme ve satın almalarda büyük artış görülüyor.

Enerji blockchain alanında da durum bundan farklı değil. 2017 yılında enerji ile ilişkili blockchain projelerine yapılan yatırımlar 739 Milyon Dolar’ı aştı, oysaki bu rakam 2016 yılında 10 milyon dolardan azdı.

Enerji sektöründeki oyuncular için dijitalleşme hala yazılımdan çok donanımı çağrıştırıyor.

Her ne kadar enerji sektöründe – ve özellikle dağıtım firmalarında- dijitalleşme yatırımları giderek artsa da yazılım ve donanım yatırımlarındaki artış eşit olmuyor. Yapılan yatırımların büyük kısmı akıllı sayaç, akıllı ağ altyapısı ve elektrikli araç şarj istasyonu gibi donanımlara yapılıyor. Toplam dijitalleşme pastasında elektrik sistem yazılımları ve endüstriyel enerji yönetim yazılımları çok küçük bir dilimi kapsıyor.

Yatırımların başlangıçta altyapıya yani donanıma yapılması bir dereceye kadar anlaşılabilir. Böylece yazılımların ve uygulamaların verimli olması için gerekli alt yapı oluşuyor. Ancak Amerika gibi altyapısını yirminci yüzyılın ortalarında tamamlamış pazarların artık yazılıma ve dijitalleşmeye yatırım yapmasının zamanı geldi. Enerjinin verimli kullanılması küresel birçok sorunun giderilmesi anlamına geliyor ve bunun gerçekleşmesini hızlandırmak için enerji sektörünün girişimci yazılım firmalarını desteklemesi gerekiyor.


Kaynak:

https://www.energymanagertoday.com/energy-digitalization-time-to-bridge-from-hardware-into-software-0179750/