Çocuklar uzayın keşfinden ilham alıyor! Gözler gökyüzünde…

Apollo 11 programıyla Ay’a yapılan ilk insanlı yolculuk, 50. yıl dönümünü geride bıraktı. Bu tarihi dönüm noktası ülke genelinde çeşitli etkinlikler ve törenlerle kutlandı. Bu etkinliklerden biri de ABD’nin Kuzey Karolina eyaletindeki Charlotte kentinde çocuklar için düzenlenen Uzaya Fırlatma etkinliği oldu.

Apollo 11’in Ay’a inişinin yıl dönümünü kutlamak için Hands-On Bilim Müzesi’nde gerçekleştirilen Uzaya Fırlatma etkinliğine katılan 650’nin üzerinde çocuk ilham veren bir gün yaşadı. Etkinlik kapsamında düzenlenen Roket İstasyonu gibi sergiler Honeywell’in de destekleriyle gerçekleştirildi.

Uzaya Fırlatma etkinliğine katılan yüzlerce çocuktan biri 10 yaşındaki Logan Rudolph. Logan, yaptığı model roketi fırlatmaya çalışırken annesi Martha Rudolph Logan’ın roketlere olan ilgisini şöyle ifade ediyor: “Bir şeyler kurmaktan çok keyif alıyor ve aynı şekilde sistemleri çalıştıran mekanizmaların mühendisliğiyle de ilgileniyor. Roketler de bu ilgi alanları için son derece uygun.” Logan, yer çekiminin olmadığı Ay’da yürümenin çok eğlenceli olacağını düşünüyor.

Bir başka bölümde ise 6 yaşındaki Hunter Black, ilk kez bir roket yapmanın heyecanını yaşıyor. Renkli kartonlar ve bant kullanarak yaptığı roketini fırlatıcıyla uçuşa gönderiyor. Hunter’a göre roket yapmanın en eğlenceli kısmı onu fırlatmak.