Bilişsel Binaları Düşünmeye Başlayabiliriz

Nesnelerin İnterneti (IoT) ile sağlanan gelişmiş bağlantılar, bina sakinlerinin ihtiyaçlarını öngören yapıları yani bilişsel bina tasarlamayı mümkün kılıyor. 

Binalar giderek daha akıllı hale geliyor, enerji kullanımları ve günlük operasyonları daha iyi yönetilirken aynı zamanda bina sakinlerinin ihtiyaçlarına da daha iyi bir şekilde uyum sağlıyorlar. Nesnelerin İnterneti (IoT) ile sağlanan gelişmiş bağlantılar, bina kullanıcılarının ihtiyaçlarını öngören yapılar yani bilişsel binalar tasarlamayı mümkün kılıyor.

Otomasyon, tesis yöneticilerinin çok sayıda önemli ve rutin görevden kurtulmasına yardımcı oldu. Ancak otomasyon akıllı değildi, daha ziyade rutin bir işlemdi. Bilişsel binalar ise teknolojiyi otomasyonun ötesine taşımayı hedefliyor. Bunun için de olayları ve etkinlikleri izleyen, gerçek zamanlı olarak eyleme geçirilebilir iç görülere dair geri bildirimde bulunan daha entegre bir yaklaşımı benimsiyor. Bu iç görüler enerji tüketimini azaltmak, alan kullanımını optimize etmek, emniyet ve güvenliği artırmak için kullanılabiliyor.

 Performansı optimize etmek

Tesis yöneticilerinin karşı karşıya olduğu en büyük problemlerden biri de enerji sistemlerinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak, böylece karbon ayak izini ve enerji giderlerini düşürmek. Bu sistemler yakından takip edilmesi gereken ısıtma, havalandırma ve iklimlendirmeyi içeriyor. ACEE (American Council for an Energy-Efficient Economy-Enerji Verimli Ekonomi için Amerika Konseyi) tarafından yapılan yeni bir araştırma, akıllı binaların enerji verimli olmayan geleneksel binalara kıyasla yüzde 30 ila 50 arasında enerji tasarrufu sağlayabildiğini gösteriyor.

Diğer taraftan alan optimizasyonu da şirketlere ofislerini daha verimli bir şekilde kullanmanın anahtarını sunuyor. Ayak izini izleyebilen ve takip edebilen teknoloji, tesis yöneticilerine yapılması gereken değişiklikleri belirlemeleri için yardımcı oluyor. Bu değişiklikler, sensör kurulumlarına bağlı olarak örneğin otopark alanlarının kullanımına kadar uzanabiliyor.

Teknoloji ise giderek daha akıllı daha hızlı hale geliyor. Yapay Zekâ, halihazırda yeni nesil veri analitiği sayesinde gelişmiş arıza tespiti ve önleyici bakım sağlıyor. Aynı zamanda bina sakinlerinin, örneğin ortam sıcaklığını ve aydınlatma seviyelerini doğrudan kontrol etmelerine yardımcı olan mobil uygulamaları ve giyilebilir teknoloji ürünlerini birleştirerek daha yüksek konfor sağlamaya destek oluyor.

Kişisel dokunuş

Akıllı bina bulmacasının önemli bir parçası, kişiselleştirme. Dijital servisler ve uygulama tabanlı etkileşimler, yapıların öğrenmeye dayalı veri analizleri ve ses kontrollü akıllı cihazlar aracılığıyla  kullanıcı deneyimini kişiselleştirmesine yardımcı olacak. Uzun vadeli sürdürülebilirliği ve güvenlik yönetimini geliştirmek için çeşitli iç görüler sunmaya yardımcı olması gereken bu tür bir ara yüzün, nihayetinde Bilişsel Bölgeler ve Bilişsel Şehirler gelişimini de desteklemesi bekleniyor.

Tesis yöneticilerinin rolü ise bilişsel binaların şimdiden bina sakinlerinin ihtiyaçlarına uyum sağlamasını mümkün kılan teknolojik gelişmelerle şekillenmeye devam edecek. Toplanacak ve analiz edilecek veri miktarının çok yüksek olmasına bağlı olarak da işletmelerin şimdi ve gelecekte en uygun akıllı bina çözümlerini uygulamaları ve sürdürmelerine yardımcı olacak teknoloji uzmanlarıyla ortak çalışmaları temel bir gereklilik halini alacak.

Honeywell Bina Çözümleri’nin binalarınızın daha akıllı hale gelmesine nasıl yardımcı olduğunu öğrenin:

https://buildingsolutions.honeywell.com/en-US/solutions/ConnectedServices/Pages/default.aspx