Apple 1 milyar dolar yatırım ile yenilenebilir enerji kullanan kampüs kuruyor!

Apple operasyonlarını genişletmek için Kuzey Austin’de yeni bir kampüs kurma kararı aldı. 1 milyar dolara mal olacak yeni kampüste 5.000 kişi çalışacak ve tamamen yenilenebilir enerji kullanılacak.

Halen Austin’de bulunan kampüste 6.200 kişi çalışıyor ve bu da tesisi şirketin Kaliforniya’da bulunan genel merkezden sonraki en büyük grup yapıyor. Yeni kurulacak Austin kampüsü ileride 15.000 çalışan kapasitesine ulaşabilecek.

Apple yeni kampüsün tanıtımı için düzenlediği basın konferansında kampüs alanının 910.000 metre kare olacağını ve kampüste araştırma-geliştirme faaliyetleri, finans, satış ve müşteri destek fonksiyonlarının bulunacağını açıkladı.

Şirket önümüzdeki beş yıl içinde sadece Amerika’da veri merkezleri için 10 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Açıklanan bütçenin 4,5 milyar doları 2018 ve 2019 yıllarında yatırıma dönüşecek. En yeni veri merkezinin 2020’de tamamlanması beklenen inşaatı halen Arizona’da devam ediyor. Bu yeni veri merkezi de tamamen yenilenebilir enerji ile çalışacak.

Şirket bu yıl içinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam etti. Nisan ayında yapılan bir açıklamada, Apple’ın dünya genelinde gerçekleştirdiği yenilenebilir enerji projeleri sonunda 626 megavat üretim kapasitesine ulaştığı belirtildi.

Yenilenebilir enerji kullanımı artık ana akımlardan biri oldu ve bu sayede enerji maliyetleri çok daha düşük seviyelere iniyor. Yerel yönetimler, girişimciler ve yeşil enerji şirketleri yenilenebilir enerji projelerinde yer almayı daha çok istiyor ve daha fazla risk alıyor. Apple gibi dev teknoloji firmaları da bu fırsattan faydalanıyor.