Akıllı şehirler için farklı düşünceler!

Bükreş’te gerçekleştirilen teknoloji yarışmasında geleceğin şehri ile ilgili yaratıcı fikirler ortaya atıldı.

Bükreş’te gerçekleştirilen TeChallenge Competition’da öğrenciler çevre koruma, enerji tasarrufu ve yaşam standartlarını yükseltmek için geliştirdikleri yaratıcı fikirleri otomasyon çözümleri ile tamamlayarak yarıştılar. Honeywell sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlikte Politeknik Üniversitesinden ve çevre liselerden katılan öğrenciler enerji verimliliği, yeni enerji kaynakları, akıllı teknolojiler, akıllı şehirler, mobilite ve 21. yüzyılda doğal gaz üzerine yaratıcılıklarını geliştirdiler.

Yarışmada dikkat çeken fikirlerden bazıları:

Şehrin hava kalitesini izleyen kutu

Şehrin farklı bölgelerinde hava kalitesini gerçek zamanlı olarak ölçen akıllı bir cihaz ile birçok uygulama geliştirilebiliyor. Örneğin, spor yaparken en temiz havanın olduğu parkurun belirlenmesi, bebeği parka çıkarmak için ideal saatin önerilmesi ve hatta nereden ev almak gerektiğinin belirlenmesi bile cihaz ile elde edilen verilerle yapılabiliyor.

Akıllı şehirlerde şarj istasyonlarının durumunun gerçek zamanlı izlenmesini sağlayan uygulama

Elektrikli araçlar için yakındaki şarj istasyonuna uzaklığı ve şarj dolum süresini gösteren uygulama ile elektrikli araç kullanıcılarına büyük kolaylık sağlanıyor.

 

Birkaç akıllı sensör kurulumu ile sokak ışıklandırmasını geliştiren ve enerji tasarrufu sağlayan çözüm

Birbirleriyle haberleşen akıllı lambalardan oluşan bu mikro-ekosistem enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda aydınlatmanın ideal koşullara ulaşmasını sağlıyor. Işık düzeyine göre yeterli aydınlatma yapılması, uzaktan açıp kapatılabilmesi özelliklerden sadece ikisi.

Her şeyin uzaktan kontrol edilebildiği ev

Her şeyin uzaktan kontrol edilebildiği bu prototip ev gelecekteki yaşam alanlarımızı bize gösteriyor. Tüm elektrikli cihazlar, aydınlatma, ısıtma ve havalandırma sistemleri uzaktan kontrol ediliyor. Güvenlik sistemleri kapıyı açık unuttuğumuzda bizi hemen haberdar ediyor.

%40 daha fazla enerji üreten güneş enerjisi panelleri

Rüzgarın yönünü ölçüp panellerin yönünü buna göre düzenleyerek panellerin rüzgara karşı daha az dirençli üretilmesini sağlayan bu sistem sayesinde üretimde büyük tasarruf sağlanıyor. Ayrıca üretim kapasitesini de %40 artırıyor.

Kaynak :

https://www.honeywell.com/newsroom/news/2018/11/5-cool-smart-city-tech-ideas-from-bucharest