Akıllı binalar neden video gözetim sistemlerine ihtiyaç duyuyor?

Video gözetim sistemleri her zaman bina güvenlik sistemlerinin temelini oluşturuyor. Günümüzde geleneksel kameraların yerini daha iyi güvenlik ve izleme sağladıkları için IP tabanlı cihazlar alıyor. Bu cihazlar geliştirilen yeni özellikler ile suçu izleme ve belirlemede öylesine başarılı oluyor ki akıllı bina sistemlerinin vazgeçilmez bir parçası haline geliyorlar.

Akıllı tesisler farklı teknolojileri entegre ederek dijital bir altyapı oluşmasını sağlıyor.  Kullanılan her teknoloji bir diğerini destekliyor, etkisini artırıyor. Video gözetim sistemleri de kapı geçiş sistemleri, ışıklandırma sistemleri, havalandırma ve ısınma sistemleri ile entegre olarak çok daha verimli çalışıyor.

Video gözetim sistemlerinin faydaları

Doğru ağ altyapısı ile video gözetim sistemleri günlük işlerde çok büyük etki yaratıyor. Mağazada müşteri davranışlarını analiz ederek mağaza sahiplerinin ürünlerin satış rakamlarının nedenlerini (neden satıldığını veya satılmadığını) anlamalarına yardımcı oluyor. Mağaza içinde müşteri hareketlerini inceleyerek ürünlerin yerleştirilmesi, reklam verilecek alanların belirlenmesi gibi konularda yön gösteriyor.

Okullarda veya havaalanlarında güvenlik sistemleri ile entegre olarak yasak bölgelere girişleri veya ters yönde geçişleri saptıyor, sahipsiz paketleri tespit edebiliyor ve bu durumlarda güvenlik ekiplerine alarm veriyor.

Akıllı tesislerde ortamın ışık seviyesini tespit ederek ışıklandırma sistemlerinde optimum seviyenin ayarlanmasını sağlıyor. Böylece enerji tasarrufu sağlayarak bina sahiplerinin gelirlerinin artmasına katkıda bulunuyor.


Kaynak : https://facilityexecutive.com/2018/07/video-surveillance-for-a-smart-connected-building/