Teknolojilerin yaşam şeklimizi nasıl değiştireceğine kristal küremizden bakalım.

 İçinde çalıştığımız binalardan dünyayı gezmemizi kolaylaştıran ulaşım sistemlerine kadar gelecek hakkında kesin bildiğimiz bir şey var: Geleceği veriler şekillendiriyor.

Her şeyden önce, teknolojiden edinilen bilgiyi bütünsel bir görünüme dönüştürerek çok şey yapabiliriz. Nesnelerin İnterneti (IoT) endüstrileri dönüştürmeye başladı bile. Veri araştırma şirketi IDC tarafından hazırlanan Harcama Rehberi’nde (Spending Guide) Nesnelerin İnterneti harcamalarının 2022’de 1,2 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor. Honeywell olarak bizim yürüttüğümüz araştırmaya göre de 10 liderden 9’u Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin yapılan harcamalar bakımından kendini karşılayacağını düşünüyor.

Kısacası gelecek beraberinde dünyaya ve insanların günlük yaşam şekline önemli değişimler ve etkiler getiriyor. Yaşamı doğrudan etkileyen 9 önemli sektörle gelmesi öngörülen bazı değişiklikler şöyle:

Uzayda yaşamın geleceği: İnsanlar galakside yaşayacak

Nasıl? Teknoloji, Dünya atmosferi dışında yaşamı mümkün kılacak. Mars’ta nefes almaktan, yaşam alanları ve laboratuvarlarıyla Ay yörüngesine yerleştirilecek uzay gemisi Ay Geçidi’nde (Lunar Gateway) zaman geçirmeye kadar, insanlar evrenin keşfinde fiziksel olarak daha önce hiç olmadığı kadar ilerleyebilecek.

Anlamı: Deneyimlerimizin kapsamını genişletebilir, keşfedilmemiş yerleri görebilir ve bilinmeyeni keşfedebiliriz.

Hava yolculuğunun geleceği: Gecikmeli uçuşlar tarih oluyor

Nasıl? Yazılımların yardımıyla, bakım ve onarım işlerine bağlı uçuş gecikmelerini azaltmak, uçakları kalkış için hazırlamak ve kötü hava koşullarından kaçınmak mümkün. Honeywell’in havayollarına yönelik çözümü Forge, uçak filosundan verileri toplayarak, operatörlere değişmesi gereken parçalar hakkında bilgi sağlıyor bu sayede planlanmamış bakım ve gecikmeler azalıyor. Ayrıca hava radarı teknolojileri de pilotlara uçuş sırasında zorlu hava koşullarından kaçınmaları için yardımcı oluyor. Pistlerde ise gelişmiş sensörler ve yazılımlar, ramp araçlarının tam olarak ihtiyaç duyuldukları zamanda yerine getirilmesini sağlayarak geri dönüş sürelerini hızlandırıyor.

Anlamı: Daha fazla uçağın zamanında kalkması, havayolları operatörlerinin verimliliğini artırarak maliyet tasarrufunu ve yolcu memnuniyetini artırıyor.

Binaların geleceği: Yaşam alanlarımız ihtiyaçlarımızı sezecek

Nasıl? Nesnelerin İnterneti, aydınlatma, ısıtma kontrolleri, bakım ve alan kullanımını izlemek için sensörleri kullanarak binalar hakkında güçlü veriler sağlıyor. Bu analizler, alanın nasıl daha verimli kullanılabileceği ve nereden enerji tasarrufu yapılabileceğine yönelik kararlar için rehberlik sunuyor.

Anlamı: Havalimanlarından müzelere ve gökdelenlere kadar bulunduğumuz alanlarda ihtiyaçlarımız, hiç olmadığı kadar iyi bir şekilde karşılanacak.

Siber güvenliğin geleceği: Yazılım kesintisiz tehditlere karşı koruyacak

Nasıl? Siber güvenlik çözümleri sürekli evrim geçirerek daha da karmaşıklaşan tehditleri alt etmek sorunda. Zayıf noktaları ortaya çıkarıyor, sistemleri kesintisiz olarak izlemek ve korumak için yazılım ile donanımı birleştiriyoruz.

Anlamı: Enerji şebekeleri ve diğer kritik altyapılar sorunsuz bir şekilde çalışacak ve siber suçlular bu sistemleri tehlikeye atmak için daha çok çalışsalar bile korunacak.

Enerjinin geleceği: Işıklar pillerle yanacak

Nasıl? Kömür, nükleer veya güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir kaynaklı enerjilere ek olarak enerji depolama pillerine daha fazla ihtiyaç duyulacak. Piller, enerji tüketimi yoğun olmadığında şarj ediliyor ve talep yükseldiğinde enerji sağlıyor.

Anlamı: Pil depolama, kömür santralleri gibi konvansiyonel yenilenemeyen enerjiye alternatifler sunuyor. Bu çözüm, sıcak yazlar ve soğuk kışlar gibi zorlu dönemlerde hizmet kuruluşlarının daha ucuz enerji elde etmelerini sağlayacak. Kâr amacı gütmeyen küresel Dünya Bankası Grubu’na göre, pil depolama talebinin, 2040 yılına kadar bugün üretilen yenilenebilir enerjinin yaklaşık yarısına eşdeğer bir artış göstermesi bekleniyor.

Ücretsiz teslimatın geleceği: Şartlarınıza göre daha hızlı teslimat

Nasıl? İki günlük ücretsiz kargo teslimatı ertesi gün ve aynı gün teslimat ile değiştirilmeye başlandı bile. Dağıtım merkezleri, siparişinizi gönderdiğiniz andan ürününüz kargolanana kadar yolculuğu hızlandırmak için robotik ve diğer otomasyon çözümlerinden daha fazla faydalanacak. Bununla birlikte müşteriler siparişlerini ne zaman ve nerede alabileceklerini de kendileri belirlemek isteyecek.

Anlamı: Online alışveriş ve e-ticaret, müşterilerin istedikleri yerde ve zamanda hızlı teslimat beklentilerini karşılamaya bağlı olarak büyümeye devam edecek.

Yakıtın geleceği: Motorlar bitkilerden güç alacak

Nasıl? Honeywell Green Jet Fuel, atık yağlar ve yenmeyen otlar gibi hammaddelerden üretiliyor.  Pirinç kabuğu? Hardal tohumu? Her ikisi de jet motorlarını çalıştırmak için kullanılıyor. Bu tür fosil yakıt alternatiflerinin kullanımı özellikle de havayolları endüstrisinde daha da yaygınlaşacak. Çünkü Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre havayolları endüstrisindeki bazı paydaşlar, “2020 yılına kadar karbon-nötr büyüme ve 2050’ye kadar sera gazı emisyonlarında yüzde 50 düşüş” taahhüdünde bulunuyor.

Anlamı: Geleneksel kirletici fosil yakıtlara olan bağımlılık, gezegene yardımcı olabilecek alternatifler ortaya çıktıkça azaltılabilir. Yeşil jet yakıtı ve yeşil dizel yakıtı, sera gazı emisyonlarını yüzde 85’e kadar azaltma potansiyeli taşıyor.

Endüstriyel güvenliğin geleceği: İş kazaları ve işçi yaralanmaları azalacak

Nasıl? Yazılım, gaz detektörleri veya akıllı işitme koruması ve farklı akıllı giyilebilir teknolojiler gibi işçilere yönelik giyilebilir cihazlardan, tehlikeli gaz seviyeleri ve zararlı gürültü seviyeleri gibi verileri, toplayacak. Bu, bir çalışanın ortamı, kişisel sağlığı ve güvenliğine yönelik değişiklikler söz konusu olduğunda neredeyse anında farkındalık sağlıyor. Uzaktan denetim yapan güvenlik yöneticileri bu değişiklikleri izleyebilir ve düşme veya gaz kaçağı gibi olaylara hemen yanıt verebilir.

Anlamı: Daha fazla iş kazasının önüne geçilebilir. İşçiler daha güvenli ve daha verimli çalışabilir. Böylece güvenlik ekipmanlarından ve proses makinelerinden daha yüksek yatırım geri dönüşleri elde edecek olan şirketlerin borç maliyetleri düşerken rekabetçilikleri yükselir.

Ulaşımın geleceği: Hava taksileriyle ulaşım

Nasıl? Kent içi hava ulaşımı araçları, çok çeşitli yenilikçi tasarımlarıyla yolcuları, karayoluyla gidilemeyecek kadar uzak, geleneksel bir uçuş içinse çok kısa olan yerlere taşıyacak. Sonunda araçlar, sürücüsüz teknoloji ile çalıştırılacak ve şehirlerde gezinme şeklimizi değiştirebilecek.

Anlamı: Trafik sıkışıklığı azalacak ve insanlar yaşadıkları yerden daha uzakta çalışabilecek.